از پوسته بزرگ آموزش آنلاین دیجی اکادمی رونمایی شد ...

استیکینگ شناور (Liquid Staking)

در دنیای رمز ارزها، مشارکت در پروژه‌های مبتنی بر پروتکل PoS و قفل کردن دارایی‌ها در یک پروژه برای مدت طولانی، یک روش پرطرفدار برای کسب پاداش ثابت و تضمین شده‌ بود. اما از آنجایی‌که این روش، فرصت کسب سود بالاتر از دارایی‌ها را محدود می‌کند، امروزه جای خود را به استیکینگ شناور داده‌ است. اگر شما تمام توکن‌های خود را استیک کنید، دیگر نمی‌توانید با آن‌ها در صرافی‌های ارز دیجیتال، ترید یا سرمایه‌گذاری کنید. Liquid staking راه‌ حل این مشکل است و از طریق آن، می‌توانید از دارایی‌های سهام‌گذاری شده خود، به‌عنوان وثیقه در برنامه‌های مالی حوزه دیفای استفاده کنید.

استیکینگ شناور چیست؟

استیکینگ، روشی است که به کاربران امکان می‌دهد با سهام‌گذاری توکن‌های خود، پاداش‌هایی به دست آورند و از سوی دیگر به تامین امنیت شبکه بلاک چین کمک کنند. اما پروتکل‌های این روش، افراد را ملزم می‌کنند به دارایی‌های قفل شده خود متعهد بمانند و برای پس گرفتن توکن‌های خود، باید یک دوره‌ انتظار را بگذرانند. به همین دلیل، در صورتی که دارایی خود را استیک کنید، نمی‌توانید به اکوسیستم دیفای دسترسی داشته باشید و با آن توکن، ترید یا سرمایه گذاری کنید. این امر باعث می‌شود فرصت‌های سودآور سرمایه‌گذاری در بازار کریپتوکارنسی را از دست بدهید.

استیکینگ شناور یا Liquid Staking، راهکاری است که اخیرا برای حل این مشکل ارائه شده است. این روش جدید، دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده را توکنیزه می‌کند و به کاربران اختیار می‌دهد در صرافی‌های غیرمتمرکز هم به این توکن‌ها دسترسی داشته باشند و آن‌ها را معامله کنند.‌ استیکینگ شناور به شما امکان می‌دهد به‌طور منعطف از هر دو فضا استفاده کنید و علاوه‌بر دریافت پاداش برای استیک دارایی‌های کریپتوی خود، از ترید یا سرمایه‌گذاری آن‌ها نیز سود ببرید.

استیکینگ شناور چگونه کار می‌کند؟

استیکینگ شناور برای پاسخ به تمایل کاربران به دسترسی به دارایی‌های قفل شده به وجود آمده است و در حال حاضر در Solana، Polygon و تعدادی از شبکه‌های دیگر ارائه می‌شود. با این رویکرد سهام‌داری، سرمایه‌گذاران می‌توانند شبکه بلاک چین را ایمن کنند، پاداش دریافت کنند و همچنان به نسخه‌های لیکوئید توکن‌های خود در سایر برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین دسترسی داشته باشند. لیکوئید استیکینگ شامل 4 مرحله کلیدی زیر است:

مرحله اول) به یک پلتفرم لیکوئید استیکینگ می روید و دارایی‌های دیجیتال خود را قفل می‌کنید. سپس اعتبار دارایی‌ها تأیید شده و در یک قرارداد هوشمند نگهداری می‌شوند.

مرحله دوم) پلتفرم استیکینگ شناور، یک توکن رسید صادر می‌کند که به آن LST می‌گویند. LSTها رسیدهای زنجیره بلوکی هستند که مالکیت شما بر دارایی دیجیتال سپرده‌ گذاری‌شده را ثابت می‌کنند. علاوه‌بر این، ارزش آن‌ها به دارایی اولیه متصل است. می‌‌توانید LST را  انتقال دهید، ذخیره کنید، معامله کنید و در DeFi یا برنامه‌های پشتیبانی‌شده، مورد استفاده قرار دهید و هر زمان که به آن‌ نیاز داشتید، این نسخه کپی توکن‌ را پس بگیرید.

مرحله سوم) پلتفرم استیکینگ شناور از دارایی‌های اولیه برای سهامداری در شبکه قرارداد هوشمند زیربنایی استفاده می‌کند. در نتیجه، دارایی‌های شما در شبکه بلاکچین اولیه قفل می‌شوند تا آن را ایمن کنند و در ازای تعهد به این دارایی‌ها، این پلتفرم‌ با ارزهای دیجیتال تازه استخراج شده پاداش می‌گیرد.

مرحله چهارم) در نهایت، شما بخشی از پاداش‌ سهامداری که پلتفرم‌ استیکینگ کسب می‌کند را دریافت می‌کنید. به عنوان مثال، اگر یک اتریوم را در پلتفرم Lido Finance به اشتراک بگذاربد، یک stETH برای شما صادر می‎شود که شامل ETH سپرده‌شده و بخشی از پاداش آن است.

اگر کاربران زیادی بخواهند دارایی‌های سهام خود را به طور همزمان پس بگیرند، ممکن است LSTها پیوندهای خود را از دست بدهند. برای جلوگیری از این موضوع، اکثر پلتفرم‌ها دارایی‌های سهام‌‌داران را در دوره‌های خاصی منتشر می‌کنند.

مزایای لیکوئید استیکینگ

سیستم استیکینگ شناور دارای مزایایی است که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • بزرگترین مزیت استیکینگ شناور، نقدشوندگی است. در این پروتکل، به‌جای‌ اینکه دارایی شما در بلاکچین قفل شود، می‌توانید از آن به‌عنوان وثیقه در پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال با بازده بالاتر استفاده کنید و از دارایی‌های سرمایه‌گذاری‌شده خود، سود به دست آورید. این ویژگی، به شما اجازه می‌دهد بدون نیاز به انتظار برای پایان دوره سهام، به دارایی‌های سهام خود دسترسی داشته باشید.
 • ترکیب‌پذیری این روش استیکینگ، باعث تسریع و تقویت نوآوری‌ها در اکوسیستم دیفای می‌شود.
 • به دارندگان دارایی‎های سپرده‌گذاری‌شده، آزادی بیشتری در مدیریت توکن‌های خود می‌دهد.
 • به کاربران امکان می‎‌دهد، حتی دارایی‌های کمی را در یک پلتفرم سپرده‌گذاری کنند و پاداش سهام کسب کنند.
 • هیچ دوره انتظاری ندارد و هر وقت از سهام خارج شوید، دارایی‌های خود را بلافاصله پس می‌گیرید.
 • این پروتکل برای طیف وسیع‌تری از سرمایه‌گذاران در دسترس و جذاب‌تر است و  به رشد و پذیرش کلی شبکه‌های بلاکچین کمک می‌کند.

معایب و ریسک‌های استیکینگ شناور

از زمان پیدایش ارزهای دیجیتال، ریسک همیشه با آن‌ها همراه بوده است. در مورد استفاده از  روش استیکینگ شناور نیز ریسک‌های زیادی وجود دارد. بنابراین بهتر است، قبل از کار با این سیستم، با تمامی مراحل مربوط به سهام‌گذاری شناور و قراردادهای هوشمند آشنا شوید و سپس از آن استفاده کنید. حتما تحقیق کنید و پروژه‌هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند بشناسید و در ابتدا با مقدار کمی سرمایه از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه به برخی از خطرات استیکینگ شناور اشاره می‌کنیم:

 • ممکن است توکن‌های رسید (LST)، پیوند خود را با دارایی اصلی از دست بدهند که در این‌صورت ارزش LST کمتر از ارزش دارایی دیجیتالی که به آن مرتبط است، می‌شود.
 • احتمال دارد دارایی سهامداران به گره‌های اعتبارسنجی مخرب یا غیرقابل اعتماد برونسپاری شوند و آسیب‌ ببینند و کاهش یابند.
 • آسیب‌پذیری‌ امنیتی و فنی پلتفرم‌های استیکینگ شناور، به‌راحتی می‌تواند دارایی شما را در معرض خطر قرار دهد. اگر این اتفاق بیفتد، دسترسی به دارایی‌های سپرده شده خود را از دست خواهید داد.
 • نوسانات قیمت می‌تواند بر ارزش توکن‌های دارای پشتوانه سهام تأثیر بگذارد.
 • استخراج نقدینگی LSTها، شامل انتقال دارایی‌های دیجیتال شما بین استخرهای نقدینگی مختلف می‌شود و از استیکینگ معمولی یک لایه پیچیده‌تر است.

دو نمونه از پلتفرم‌های استیکینگ شناور

اخیرا تعدادی پروژه‌ جدید با پروتکل استیکینگ شناور عرضه می‌شوند و دارندگان دارایی‌های کریپتو نیز از آن‌ها استفاده می‌کنند تا از دارایی استیک شده خود درآمد کسب کنند. در ادامه با 2 مورد از این پروژ‌ه‌ها آشنا می‌شوید.

 • Lido Finance؛ در سال 2020 به‌عنوان پلتفرم لیکوئید استیکینگ در بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شد و از آن زمان، خدمات سهامداری خود را به شبکه‌های Solana و Polygon گسترش داده است. در این پلتفرم، سرمایه‌گذاران می‌توانند از LSTهای خود برای دسترسی به پروتکل‌های Aave، Uniswap، MakerDAO، Balancer و چندین پروتکل DeFi دیگر استفاده کنند. این پلتفرم به ترتیب برای اتریوم، پولیگان و سولانا به کاربران 3.6 درصد، 4.2 درصد و 6.2 درصد پاداش می‌دهد.
 • EasyStake؛ این پلتفرم از همه پروژه های ERC20 پشتیبانی می‌کند و امکان استیکینگ شناور در همه آن‌ها را فراهم می‌کند. هرگاه شخصی از طریق بستر EasyStake هر دارایی ERC20 را در پلتفرم استیک کند، توکنی با پشتوانه دارایی خود به نسبت یک به یک دریافت می‌کند و می‌تواند به عنوان وثیقه برای سرمایه گذاری یا تجارت در هر پلتفرم دیگری که مورد نظرش است، استفاده کند.

جمع بندی

استیکینگ شناور، یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای کسب درآمد با رمزارزها است. این پروتکل برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه‌هایی که از مکانیزم الگوریتم اثبات سهام(PoS) استفاده می‌کنند، کاربرد دارد. استفاده از استیکینگ شناور، مزیت‌های زیادی به همراه دارد و همین امر باعث می‌شود مورد استقبال سرمایه‌گذاران و کاربران زیادی قرار بگیرد. در حال حاضر، همه ارزهای دیجیتال از Liquid Staking پشتیبانی نمی‌کنند، اما این مفهوم در حال گسترش است و شبکه‌های زیادی در حال بررسی اجرای آن هستند. اگر علاقمند هستید بیشتر با حوزه کریپتوکارنسی و ان اف تی آشنا شوید، می‌توانید دوره ارز دیجیتال در تبریز دکتر استقامت را مشاهده کنید . تمامی مباحث این مقاله به صورت 0 تا 100 به همراه مطالب دیگر با بیان شیوای دکتر استقامت برای شما در دوره ارز دیجیتال به صورت رایگان گنجانده شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *