از پوسته بزرگ آموزش آنلاین دیجی اکادمی رونمایی شد ...

مارجین چیست و چه کاربردی در بروکرها و صرافی ها دارد؟

اگر می خواهید در بازار های مالی به ترید و تجارت بپردازید باید با اصطلاحات این زمینه مانند مارجین، اهرم، اسپرد، سطح مارجین و…آشنایی کامل داشته باشید. در این مقاله در مورد مارجین و واژه هایی که به آن مربوط است پرداخته می شود.

مارجین چیست؟

برای تجارت در بازارهای بین المللی مالی، فقط به مقدار مشخصی از سرمایه خود نیاز دارید تا موقعیت جدیدی را برای خود ایجاد و حفظ کنید.به این سرمایه ی مشخص مارجین (Margin) می گویند. به عنوان مثال، اگر می خواهید 100000 دلار در جفت ارز EUR/USD بخرید، به تمام سرمایه خود نیاز ندارید.

تنها چیزی که نیاز دارید مقداری پول شما چیزی حدود 3000 دلار است. در واقع، مقدار سرمایه مورد نیاز شما بستگی به بروکرتان دارد. بنابراین مارجین مقداری از سرمایه یا چیزی شبیه ضمانت است. این سپرده برای این است که بتوانید تا آخرین لحظه موقعیت خود را حفظ کنید.

مارجین یک کمیسیون یا کارمزد معامله نیست. در واقع، مارجین مقدار سرمایه شما است که بروکر شما از موجودی حسابتان برای ادامه معاملات کنار می گذارد. این سرمایه بابت اطمینان از جبران زیان های تجاری توسط بروکر است.

 

مارجین چیست و چه کاربردی در بروکرها و صرافی ها دارد؟

 

نکته قابل توجه این است که این مقدار مشخص پول، فقط زمانی که در حال انجام معاملات و ترید هستید کنار گذاشته می شود و به محض بسته شدن موقعیت شما، مارجین شما برداشته می شود یا به حساب شما بازگردانده می شود و می توانید دوباره از آن در معامله بعدی خود استفاده کنید.

انجام معاملات با مارجین، امکان بزرگ کردن معاملات را برای تریدر ها و بروکر ها فراهم می کند. در حقیقت با ایجاد پوزیشن های معاملاتی اهرمی معاملات را بزرگ می کند؛ به این معنا که با سرمایه کمتر سود و ضرر بیشتری را تجربه می کنند. پس مارجین مانند یک شمشیر دو لبه عمل می کند و هم می تواند سودآور باشد و هم پر ضرر.

اهرمی که در اختیار تریدر ها قرار دارد به محدودیت ها و قوانینی که توسط ESMA تعیین شده بستگی دارد.

مارجینی که تعیین می شود به بروکر و تریدر شما و منطقه جغرافیایی که در آن حساب دارید نیز بستگی دارد. به عنوان مثال در بریتانیا کمترین مقدار برای محبوب ترین جفت ارز ها 3.3% است. به این معنا که اگر شخصی در بریتانیا حساب داشته باشد و کل سرمایه او 10000 دلار باشد کمترین سهم مارجینی که در نظر گرفته می شود 330 دلار است.

شرط مارجین یا درصد مارجین مورد نیاز چیست؟

مارجین درصدی از “حجم کل سرمایه و معامله” است که به عنوان “ارزش کل” موقعیت هایی که قصد باز کردن آنها را دارید نیز شناخته می شود. درصد مارجین مورد نیاز بسته به جفت ارزی که معامله می کنید یا کارگزاری که با آن کار می کنید متفاوت است.

درصد مارجینی که به شما پیشنهاد می شود می تواند: 0.25٪، 0.5٪، 1٪، 2٪، 5٪، 10٪ یا بیشتر باشد. به این «مقدار درصد»، درصد مارجین مورد نیاز گفته می شود.

 

مارجین چیست و چه کاربردی در بروکرها و صرافی ها دارد؟

 

 

مارجین مورد نیاز چقدر است؟

در تعریف مارجین گفته شد مقدار مشخصی از پول بلوکه می شود که به همین مقدار معین مارجین مورد نیاز گفته می شود. به مارجین مورد نیاز مارجین ورودی، مارجین وثیقه ای و مارجین اولیه نیز گفته می شود. با یک مثال ساده مارجین اولیه را محاسبه می کنیم، اگر شما 10000 دلار (جفت ار محبوب دلار-یورو) داشته باشید و درصد مارجین 2% باشد مارجین مورد نیاز شما فقط 200 دلار است.

 

رابطه بین اهرم و مارجین

مارجین وسیله ای است برای ساخت اهرم، اهرم هم وسیله ای است برای افزایش قدرت معاملات. اهرم به شما امکان می دهد مبالغ بیشتری از آنچه در حساب خود دارید معامله کنید.

مارجین لول Margin Level

به عبارت ساده، مارجین لول یا ارزش مارجین وضعیت حساب تجاری شما را نشان می دهد. ممکن است چگونگی این اتفاق برای شما سوال باشد، در واقع Margin Level نسبت سرمایه شما به مارجین مصرفی است که به صورت درصد بیان می شود. اگر آن را به صورت یک فرمول بیان کنیم، به صورت زیر خواهد بود:

Margin Level = سرمایه / حاشیه استفاده شده * 100

بیایید فرض کنیم که دارایی خالص شما به عنوان یک معامله گر 5000 دلار است. کارگزار شما حاشیه 1000 دلاری شما را قفل کرده است. بر اساس این فرمول، سطح سهام شما به صورت زیر است:

500% = 100*5000/1000

این ارز بهترین و سودآورترین حساب در بازار فارکس محسوب می شود. یکی از راه‌های مطمئن شدن از سالم بودن حسابتان این است که مطمئن شوید سطح مارجین شما بالای 100 درصد است.

 

مارجین چیست و چه کاربردی در بروکرها و صرافی ها دارد؟

 

کال مارجین Call Margin

زمانی که مارجین لول شما به اندازه خاصی می رسد، به آن کال مارجین می گویند. هنگامی که حساب شما به این حد رسید، ممکن است برخی یا همه موقعیت های خود را به اجبار ببندید. به این حالت لیکویید شدن نیز گفته می شود.

این مقدار حاشیه در واقع برای هر بروکر متفاوت است. به عنوان مثال، هنگامی که مارجین لول حساب شما با چند کارگزار به 100٪ برسد، هشدار کال مارجین شما فعال می شود.منظور از این اخطار این است که شما باید حساب خود را شارژ کنید و در صورت عدم شارژ، حساب شما به صورت خودکار بسته می شود.

مارجین آزاد Free Margin

Margin به طور کلی به این صورت طبقه بندی می شود:

1- Margin استفاده شده

2- Free Margin

هنگامی که یک تریدر موقعیتی را باز میکند، سپرده اولیه معامله گر برای آن معامله توسط کارگزار به عنوان وثیقه مسدود می شود. مبلغی که کارگزار برای باز نگه داشتن موقعیت های معامله گر کنار می گذارد، مارجین استفاده شده نامیده می شود.

حالا بیایید در مورد مارجین آزاد صحبت کنیم. تفاوت بین سرمایه و مارجین مورد استفاده را مارجین آزاد می گویند. در واقع، مارجین آزاد مبلغی است در حساب شما که شامل هیچ موقعیتی نمی شود. حاشیه آزاد نیز حاشیه قابل استفاده نامیده می شود. زیرا می توانید از آن برای معاملات آتی استفاده کنید.

مارجین چیست و چه کاربردی در بروکرها و صرافی ها دارد؟

نتیجه نهایی از مارجین

یکی از بزرگترین جذابیت هایی که در بازار های مالی بین المللی ایجاد شده است، تجارت با استفاده از ابزاری به نام مارجین است. اما معنای Margin برای بسیاری از معامله گران مفهومی مبهم و عجیب است.

همانطور که برای شما توضیح دادیم، معاملات مارجین به شما این امکان را می دهد که معاملاتی بزرگتر از موجودی حساب خود باز کنید. اما به یاد داشته باشید که معاملات مارجین مانند یک شمشیر دولبه است. هر چه بیشتر بتوانید درآمد کسب کنید، احتمال اینکه سرمایه خود را از دست بدهید بیشتر می شود.

 

سخن آخر

بازار های مالی دارای اصطلاحات بخصوصی می باشد،چه بسا دانستن آنها همواره مسیر ما را در کسب در آمد دلاری راحت میکند.آکادمی دکتر استقامت یکی از بروزترین آکادمی های فعال در زمینه بازارهای مالی ارز دیجیتال و فارکس می باشد که همواره سعی دارد آموزش های بروز،رایگان و معتبر جهت بالا بردن علم عموم مردم از بازار های مالی را ارائه می دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *