از پوسته بزرگ آموزش آنلاین دیجی اکادمی رونمایی شد ...

هاردفورک شانگهای اتریوم

در 15 سپتامبر (24 شهریور)، سرانجام انتظار به پایان رسید و به‌روزرسانی مرج اتریوم آماده شد. با این حال، پخش هایی که کاربران آنلاین می گذارند هنوز منتشر نشده است. گفته می شود که می توان اتر شرط بندی شده را به همراه پاداش سهام آنها در طول هارد فورک اخیر شبکه اتریوم به نام شانگهای هاردفورک برداشت. این هارد فورک چندین ویژگی دیگر را نیز اجرا می کند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

به گفته کوین تلگراف، توسعه دهندگان اصلی اتریوم در یکصد و پنجاه و یکمین جلسه خود در 8 دسامبر (17 سپتامبر) مارس 2023 (اسفند 1401) را به عنوان تاریخ آزمایشی برای هارد فورک شانگهای در نظر گرفتند. پس از ارتقاء شانگهای، اترهای استیک شده به همراه جوایز استیکرها از بیکن چین منتشر خواهند شد و برای جمع آوری در دسترس خواهند بود. با این حال با گذشت زمان، این به روز رسانی چندین بار به تاخیر افتاده است.

همچنین حدود 3.5 میلیون توکن stETH (معادل 4.48 میلیارد دلار) در پروتکل لیدو مینت صادر شده است و پس از ارتقا شانگهای، دارندگان stETH می توانند این توکن ها را به لیدو برگردانند و توکن های اتر را به همراه پاداش خود خارج کنند. stETH یک توکن است که اتر را در لیدو انباشته نشان می دهد و ترکیبی از ارزش سپرده اولیه به اضافه پاداش استیکینگ است. توکن های STETH پس از واریز اتر توسط کاربران، مینت می شوند و پس از بازخرید سوزانده می شوند.

با توجه به تاخیرهای احتمالی در ایجاد پیشنهاد بهبود اتریوم شماره 4844 (EIP-4844)، توسعه دهندگان تصمیم گرفتند ابتدا بر روی اجرای هاردفورک شانگهای تمرکز کنند و سپس به اجرای این پروپوزال بپردازند.

پروپوزال 4844 که به عنوان Proto-Donksharding نیز شناخته می شود، تلاشی برای پیاده سازی بخش بزرگی از منطق کامل Donksharding، از جمله منطق مربوط به شکل تراکنش ها و قوانین اعتبارسنجی، بدون اشتراک گذاری در شبکه اتریوم است. اجرای این پیشنهاد باید در ماه مه یا ژوئن 2023 تکمیل شود.

به روز رسانی EIP-4844 که برای جمع آوری حجم زیادی از اطلاعات به طور همزمان و معرفی راه حل جدیدی برای افزایش اندازه بلوک طراحی شده است، توسط توسعه دهندگان در 21 فوریه 2022 (2 مارس 1400) پیشنهاد شد.

در حال حاضر، فناوری‌های لایه ۲ مانند رول‌آپ‌های آپتیمیستیک می‌توانند محاسبات اتریوم و ذخیره‌سازی شبکه را خارج از زنجیره انجام دهند و مقیاس‌پذیری را ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بهبود بخشند. توسعه دهندگان حدس می زنند که افزایش اندازه بلوک و کاهش هزینه های تراکنش می تواند ظرفیت رولاپ ها را تا 100 برابر افزایش دهد. 4844 شایان ذکر است که ارتقاء هزینه های تراکنش را برای راه حل های سطح 2 کاهش می دهد. اما بر تراکنش های لایه 1 اتریوم تأثیری ندارد.

به گفته تیم بیکو، یکی از توسعه دهندگان اصلی اتریوم، در آخرین جلسه ای که داشتند، تصمیم گرفتند ابتدا روی شانگهای تمرکز کنند تا اگر پروپوزال 4844 به موقع آماده نشد، این به روز رسانی به تاخیر نیفتد. با این حال آنها توافق کرده‌اند که بسته EIP را نیز شامل شود، که ماشین مجازی اتریوم (EVM) را به هارد فورک شانگهای ارتقا می‌دهد. از جمله معرفی قالب جدید قرارداد EVM، جداسازی کد/داده و کدهای عملیاتی جدید.

بیکو گفت که این ارتقای ماشین مجازی اتریوم (که به اختصار EOF “فرمت شیء EVM” نامیده می شود) در صورتی که به ارتقای شانگهای نرسد، یعنی آماده نیستند، می توانند به راحتی از شانگهای خارج شوند و هیچ خللی در تأسیس شانگهای ایجاد نمی کنند.

چه پروپوزال هایی در هارد فورک اتریوم شانگهای اجرا خواهد شد؟

پروپوزال هایی که باید قبل از جلسه توسعه دهندگان اخیر در هاردفورک شانگهای اجرا می شد عبارت بودند از:

  • پروپوزال ارتقای اتریوم شماره 3651 (EIP-3651): طرح ارتقاء WARM Coinbase
  • پروپوزال توسعه اتریوم شماره 3855 (EIP-3855): دستورالعمل PUSH0
  • پروپوزال بهبود اتریوم 3860 (EIP-3860): اندازه‌گیری و محدودیت کد اولیه (کد اولیه)
  • پروپوزال بهبود اتریوم 4895 (EIP-4895): آزادسازی برداشت از بیکن چین

پروپوزال ارتقای اتریوم شماره 3651 Warm Coinbase نامیده می شود: نام این پیشنهاد نام یکی از محبوب ترین صرافی های رمزنگاری Coinbase را تداعی می کند. اما این شباهت نام کاملاً تصادفی است. Coinbase به نرم افزاری اطلاق می شود که سازندگان بلاک برای پذیرش توکن های جدید از طریق اینترنت استفاده می کنند.

تراکنش‌های جدید روی پلتفرم نیازمند تعاملات متعدد با نرم‌افزار کوین‌بیس هستند. اولین تعامل با نرم افزار هزینه بیشتری دارد زیرا باید نرم افزار را راه اندازی کنید یا به عبارتی گرم کنید و سپس با افزایش تعامل هزینه یا کارمزد کاهش می یابد. کوین‌بیسِ  وارم همیشه داغ و آماده شروع تراکنش است، بنابراین آنها کارمزدها را کاهش می دهند و تراکنش های اولیه گران تر نیستند.

توضیحاتی در مورد شاردینگ اتریوم

طبق گفته بنیاد اتریوم، شاردینگ یک ارتقاء چند مرحله‌ای است که برای افزایش قابل توجه «مقیاس‌پذیری و ظرفیت» اتریوم با اجرای زنجیره‌ای از خرده‌ها طراحی شده است. اشتراک گذاری ظرفیت بسیار بیشتری را برای شبکه برای ذخیره و دسترسی به داده ها فراهم می کند.

با بهبود قابلیت های ذخیره سازی داده، شاردینگ به راه حل های لایه 2 اجازه می دهد تا هزینه های تراکنش کمتری را ارائه دهند. انتظار می رود که آپدیت شاردینگ در سال های 2023 و 2024 (1402 و 1403) اجرا شود.

هارد فورک شانگهای چیست و چه زمانی برنامه ریزی شده است؟

هاردفورک شانگهای ارتقای جدید شبکه اتریوم است، مهم ترین تغییری که در شبکه اتریوم ایجاد می کند، انتشار توانایی جمع آوری اترهای ذخیره شده در بیکن چین است. به روز رسانی شانگهای در تاریخ 23 آوریل در Ethereum Maint انجام می شود.

چه پروپوزال‌هایی در شبکه اتریوم با هارد فورک شانگهای ارائه خواهد شد؟

پنج EIP عبارتند از 3651، 3855، 3860، 4895 و 4844 که برنامه به‌روزرسانی Coinbase WARM، دستورالعمل‌های PUSH0، تست و کوچک‌سازی کد منبع، انتشار بیکن چین، و نمونه اولیه دنک شاردینگ است.

دیدگاه کاربران
  • Royhieh Hosini 25 اردیبهشت 1402

    من مبتدی هستم از کجا شروع کنم یه کم گیج کننده است

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *