از پوسته بزرگ آموزش آنلاین دیجی اکادمی رونمایی شد ...

تفاوت نود و ماینر چیست؟

تا به حال فکر کرده اید که تفاوت بین نود و ماینر چیست؟ بدون شک واژه های node، full node و miner را بارها شنیده اید، اما بدون تلاش برای درک معنی و عملکرد هر یک از آنها عبور کرده اید. اما در این مقاله قصد داریم تفاوت node و ماینر را یکبار برای همیشه به صورت ساده برای شما شرح دهیم و node و miner را با هم مقایسه کنیم.

اگر میخواهید اطلاعات بیشتر درباره نود و ماینر کسب نمایید می توانید با شرکت در دوره آموزشی فارکس و دوره آموزشی ارز دیجیتال اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

خوب بهتر است در این مورد مختصر صحبت کنیم. بیت کوین غیرمتمرکز است، بنابراین هیچ سازمان یا فردی مالک آن نیست. در نتیجه کل سیستم توسط قوانین از پیش نوشته شده ای که برای افراد اعمال می شود اداره می شود. از سوی دیگر از آنجا که بیت کوین بر اساس رمزنگاری است. این قوانین شامل بسیاری از معادلات ریاضی برای کارکرد سیستم هستند.

اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم دوام این سیستم به وجود ماینرها و نودها بستگی دارد. قبل از پرداختن به موضوعات دیگر، خوب است برخی از این اصطلاحات را به اختصار تعریف کنیم.

بلاک چین (بلاک چین) – دفتر کل بیت کوین. اساساً، بلاک چین یک دفتر کل عمومی است و هر کسی می تواند آن را ذخیره کند. بلاک چین تمام اطلاعات مربوط به تراکنش ها را ذخیره می کند.

node- یک node به سرور یا دستگاه ذخیره‌سازی اطلاق می‌شود که تمام بلاک‌چین‌ها را ذخیره می‌کند و از نرم‌افزار مشتری بیت‌کوین برای تأیید همه تراکنش‌ها و داده‌ها مطابق با پروتکل بیت‌کوین استفاده می‌کند. به طور خلاصه می توان گفت که نود ها همان بلاکچین هستند. بدون node ها، داده های بلاکچین در دسترس نخواهد بود.

فول نود – نود های کامل هر کاری را که یک node معمولی انجام می دهد انجام می دهند، به جز اینکه یک کپی کامل از دفتر کل بلاک چین دارند.

تفاوت نود و ماینر چیست؟ - آکادمی دکتر استقامت

مستر نود – نودهای اصلی یا مستر نودها معمولاً تجهیزات بیشتری نسبت به نود‌های معمولی دارند و علاوه بر اعتبارسنجی، ذخیره و انتقال تراکنش‌ها، گاهی اوقات به دلیل ماهیت رویدادهای بلاک چین خاص، مانند نظارت بر رویدادهای رای گیری، اجرای عملیات پروتکل و سهولت اجرای قوانین بلاکچین است. مستر نودها 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته باز هستند و از نظر حافظه مسئولیت بیشتری روی دوششان است.

node بیت کوین چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، گره های بیت کوین دستگاه های ذخیره سازی هستند که به اینترنت دسترسی دارند و تمام اطلاعات مربوط به تراکنش ها را به صورت زنجیره ای از اطلاعات به نام بلاک چین ذخیره می کنند.

 • البته این تنها کار نود ها نیست و نود ها با پیاده سازی نرم افزار بیت کوین، قوانین و پروتکل های بیت کوین را در شبکه اجرا می کنند. در نتیجه، زنجیره بلوکی هرگز دستکاری نمی‌شود و هرگونه تغییر در داده‌های تراکنش هش خاص آن تغییر می‌کند و گره تقلبی را می‌توان به راحتی شناسایی کرد.
 • از طرفی هیچ تراکنشی قابل برگشت نیست زیرا تمامی تراکنش ها به تراکنش های قبلی خود مرتبط هستند و هر اشتباهی به راحتی تشخیص داده می شود.

وظیفه گره ارائه اطلاعات تراکنش از کاربر به ماینرها است و برای ذخیره بلاک چین استفاده می شود. گره ها به طور کامل با یکدیگر همگام هستند و اگر یک گره برای مدت زمان مشخصی آفلاین باشد، پس از راه اندازی مجدد، آخرین اطلاعات را از سایر گره ها دریافت می کند.

علاوه بر موارد فوق، گره ها تمام تراکنش ها و هش های تولید شده توسط ماینرها را تأیید می کنند. البته گره ها وظیفه تطبیق تمامی اطلاعات با پروتکل بیت کوین را نیز بر عهده دارند. هر تراکنش پیچیده ای که با پروتکل بیت کوین مطابقت نداشته باشد، برگردانده می شود.

هنگامی که بیت کوین استخراج شد و به شبکه بلاک چین اضافه شد، استخراج آن دشوار و پرهزینه خواهد بود. بنابراین برای تغییر اطلاعات ثبت شده توسط گره ها باید حدود 30 میلیارد دلار هزینه کرد!

مسدود کردن شبکه بیت کوین بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن است، زیرا در حال حاضر هزاران node در سراسر جهان فعال هستند. هر گره ای که قصد شورش و خرابکاری داشته باشد در مقایسه با node های دیگر به راحتی شناسایی می شود و به سرعت از شبکه بلاک چین حذف می شود.

اما هر کسی که یک دستگاه ذخیره سازی و حافظه متصل به اینترنت داشته باشد، می تواند به یک node بیت کوین تبدیل شود. در نتیجه ما اغلب تفاوت بین ماینر و گره را مشاهده می کنیم، اما باید بدانید که یک نود و یک ماینر با هم کار می کنند، تا شبکه بیت کوین به کار خود بتواند ادامه دهد. اساساً نود و ماینرها ستون هایی هستند که بیت کوین روی آنها قرار می گیرد.

نود ها و ماینرها با هم یک سیستم امن در مقابل دستکاری و سانسور تشکیل می دهند تا بیت کوین را زنده نگه دارند.

تفاوت نود و ماینر چیست؟ - آکادمی دکتر استقامت

تفاوت بین نود و ماینر چیست؟

برای انتخاب یک تراکنش معتبر، یک ماینر باید یک node کامل را اجرا کند. بدون یک فول node ماینر هرگز نمی داند که تراکنش های پیشنهادی بر اساس تاریخچه تراکنش های فعلی بلاک چین معتبر هستند. بنابراین می توان گفت که ماینر همیشه یک فول نود است.

با این حال یک node الزاما به طور همزمان ماینر نیست. یک دستگاه می تواند یک node کامل را با بازیابی، ذخیره و پخش تمام اطلاعات تراکنش بدون ایجاد هیچ بلوک جدید تراکنشی فول node را اجرا کند.

در این مورد، گره کامل بیشتر شبیه یک نقطه عبور با یک مسیر خاص عمل می کند. همانطور که ماینر همین کار را انجام می دهد، همزمان بلوک های جدید تراکنش را نیز جستجو می کند.

برای توضیح تفاوت نود و ماینر می توان گفت:

یک نود مسئول اعتبارسنجی تراکنش ها است و پس از انجام این کار، اطلاعات را به نود بعدی ارسال می کند. اما ماینر یک فول نود است که بلاک های جدید ایجاد می کند و تراکنش ها و بلاک ها را تایید می کند. اعتبارسنجی هم توسط ماینر و هم توسط نود انجام می شود، به همین دلیل است که هر دو می توانند در فرآیند اجماع بلاک چین نقش داشته باشند.

چه کسانی می توانند نود را راه اندازی کنند؟

در ادامه بحث تفاوت node و ماینر بد نیست به سراغ روش راه اندازی node برویم. برخی از شبکه های بلاک چین مجموعه ای از هزاران node دارند، که آنلاین هستند و به طور همزمان کار می کنند. هر کسی می تواند شبکه خود را به سادگی با دانلود تاریخچه تراکنش های شبکه بلاک چین و داشتن امکانات لازم راه اندازی کند.

امروزه طرفداران و علاقه مندان زیادی در دنیا وجود دارند که به دلیل عشقشان به ارز دیجیتال و بلاک چین، داوطلبانه گره هایی را راه اندازی می کنند. از دیدگاه آنها، همینکه آنها بخشی از یک پروژه بزرگ و سرگرم کننده و رایگان هستند، جذاب است.

البته در نظر داشته باشید که با افزایش تعداد node ها، بدون شک امنیت این شبکه افزایش می یابد و امکان تقلب و دستکاری کم می شود.

اما برخی از شبکه های بلاک چین حجم بسیار زیادی از اطلاعات تراکنش دارند و کل پیکربندی گره آنها به فضای خالی زیادی نیاز دارد.

در نتیجه بسیاری از افرادی که فقط قصد استفاده از بلاک چین را دارند با نصب یک کیف پول ساده از این شبکه جهانی استفاده می کنند و دیگر نیازی به دانلود کل تاریخچه بلاک چین در سیستم خود نخواهند داشت.

دیدگاه کاربران
 • majid 27 خرداد 1402

  عالی

 • زیبا عباسی 2 تیر 1402

  سلام و عرض ادب
  تدریس آقای دکتر استقامت بی نظیره.
  با زبان ساده و با آرامش خاصی مطالب رو آموزش میدن.
  ازشون بسیار سپاسگزارم و از خدابراشون خیر و برکت میخوام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *