از پوسته بزرگ آموزش آنلاین دیجی اکادمی رونمایی شد ...

شبکه گوشن (Goshen Network)

شبکه گوشن یک پلتفرم انقلابی است که به احتمال زیاد نحوه ارتباط و تعامل را در آینده عصر دیجیتال تغییر می‌دهد. اکثریت جامعه کریپتو از مقیاس‌پذیری کم و ناکارآمد Web3 خسته شده‌‌اند. از آنجا که بلاک چین، قادر به پاسخگویی به تقاضای زیاد برای سرعت و مقیاس پذیری نیست، توسعه باید خارج از زنجیره انجام شود. موج بعدی برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) به راه حل‌های مقیاس بندی لایه 2 نیاز دارند. در حال حاضر، شبکه گوشن یکی از انقلابی‌ترین پروژه‌های راه حل لایه 2 در حال توسعه است. در این مطلب، به سوال شبکه گوشن چیست پاسخ می‌دهیم و اهمیت، مزایا، مکانیسم کار، ویژگی‌ها و چشم‌اندازهای آینده آن را بررسی می‌کنیم.

شبکه گوشن چیست؟

اتریوم به‌عنوان بزرگ‌ترین شبکه قرارداد هوشمند در جهان، میزبان اکثر بازارهای دیفای (DeFi) و NFT است. ازدحام و کارمزد تراکنش بالا، اصلی‌ترین چالش‌های این شبکه هستند. هرچند تعداد زیادی راه حل لایه 2 برای رسیدگی به این مسائل ایجاد شده، هنوز شبکه اتریوم فناوری لازم برای مقیاس‌پذیری واقعی را به دست نیاورده است.

Goshen Network، یک شبکه غیرمتمرکز است که از فناوری جمع‌آوری خوش‌بینانه برای مقیاس‌بندی و بهبود شبکه اتریوم استفاده می‌کند. پروتکل گوشن، آمده است تا راه را برای قابلیت‌های بلاک چین کارآمدتر و سریع‌تر، هموارتر کند. این شبکه از یک فناوری منحصربه‌فرد متشکل از ORUها و معماری چند لایه‌ای استفاده می‌کند. ORUها با انجام محاسبات و ذخیره‌سازی داده‌ها در خارج از زنجیره، سرعت را در شبکه اتریوم بهبود می‌بخشند.

ORUها از نظر پردازش خارج از زنجیره به سطح بالایی از اطمینان نیاز ندارند، زیرا این امکان وجود دارد که در صورت لزوم، تراکنش‌ها به سرعت در بلاک چین اصلی تأیید شوند. به این ترتیب، ORUها با ایجاد تعادل بین مقیاس پذیری و امنیت، راه حلی را ارائه می‌دهند که برای سرویس‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز، سریع‌تر و موثرتر باشد. این همان وجه تمایزی است که Goshen را به راه حل لایه دو سریع، ایمن و مقیاس پذیر نسبت به رقبا تبدیل می‌کند.

در پروتکل گوشن، تراکنش‌ها به طور مستقل از شبکه اصلی اتریوم، توسط مجموعه‌های خوش بینانه (ORU) مدیریت می‌شوند و به این ترتیب، بار ازدحام لایه پایه کاهش می‌یابد و مقیاس پذیری بهبود پیدا می‌کند. هدف پروتکل‌‌های لایه 2، کاهش تأخیر تراکنش‌ها، افزایش توان عملیاتی، کاهش هزینه تراکنش‌ها، حفظ تمرکززدایی و امنیت اتریوم است. شبکه گوشن از فناوری بلاک چین برای ایجاد یک محیط امن و کارآمد برای تعاملات دیجیتال استفاده می‌کند. این پروتکل، چارچوبی برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) فراهم می‌کند و تراکنش‌های همتا به همتا را بدون نیاز به واسطه امکان پذیر می‌کند.

ویژگی‌های شبکه گوشن

در چشم‌انداز دیجیتال امروزی که نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی بسیار رایج است، شبکه غیرمتمرکز و چندلایه Goshen، می‌تواند یکپارچگی، امنیت و حریم خصوصی داده‌ها را تضمین کند.

 • مقیاس پذیری بالا و امکان پردازش همزمان تعداد زیادی تراکنش را فراهم می‌کند.
 • با پشتیبانی از قابلیت همکاری، ادغام شبکه‌های بلاک چین را امکان پذیر می‌کند.
 • از طریق تکنیک‌های رمزنگاری پیشرفته، حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها را تضمین می‌کند.
 • از طریق معماری چندلایه خود، عوامل مخرب شبکه را دور می‌زند و امنیت بیشتری ارائه می‌دهد.
 • به لطف مکانیسم‌های اجماع کارآمد، تراکنش‌های سریع‌تر و کارمزد کمتر را در مقایسه با شبکه‌ اتریوم فراهم می‌کند.
 • با امکان دادن به کاربران برای ردیابی و تأیید تراکنش‌های روی بلاک چین، شفافیت را افزایش می‌دهد.

شبکه گوشن چگونه کار می‌کند؟

شبکه گوشن بر پایه زنجیره اصلی اتریوم کار می‌کند و قراردادهای هوشمند با قوانین از پیش تعریف شده، جزء لاینفک این شبکه هستند. این قراردادهای خود اجرا، اتوماسیون شدن معاملات و توافقات را امکان‌پذیر می‌کنند و نیاز به واسطه‌ها را از بین می‌برند. پروتکل گوشن از سیستم ضد تقلب RISC-V برای پشتیبانی از محاسبات زنجیره‌ای استفاده می‌کند و در صورت بروز چالش، فقط نیاز است یک مرحله را شناسایی کنید.

شبکه Goshen یک بلاک چین لایه 2 است که با معماری لایه‌ای ساخته شده است. این معماری که به لایه‌های پایینی و بالایی تقسیم می‌شود، سادگی و تطبیق پذیری را فراهم می‌کند. در بیشتر موارد، امنیت توسط لایه یک (لایه پایه) تامین می‌شود. لایه 2، یک محیط محاسباتی همه منظوره براساسRISC-V است و محاسبات لایه 1 را خارج از زنجیره انتقال می‌دهد و سازگاری کامل با اکوسیستم لایه 1 اتریوم را تضمین می‌کند.

قابلیت همکاری، یک جنبه حیاتی از شبکه‌های بلاک چین است که امکان ارتباط و تعامل یکپارچه بین زنجیره‌های مختلف را فراهم می‌کند. شبکه Goshen اهمیت قابلیت همکاری را تشخیص می‌دهد و مکانیسم‌هایی را برای تسهیل ارتباط با سایر شبکه‌های بلاک چین پیاده سازی کرده است. از طریق استفاده از پل‌ها و پروتکل‌های قابلیت همکاری، انتقال دارایی‌ها و داده‌ها بین شبکه Goshen و سایر زنجیره‌های سازگار از جمله شبکه اتریوم امکان‌پذیر می‌شود. این ارتباط زنجیره‌ای فرصت‌های جدیدی را برای همکاری و هم افزایی بین دو شبکه باز می‌کند. پروتکل گوشن با توکن‌های اتریوم مورد علاقه شما سازگار است و می‌توانید قراردادهای اتریوم را مستقیماً و بدون نگرانی در مورد امنیت و سازگاری، در آن اجرا کنید.

مزایای شبکه گوشن چیست؟

شبکه گوشن مزایای متعددی را برای کاربران خود به ارمغان می آورد. این مزایا، آن را به یک راه حل جذاب برای مشاغل و افرادی تبدیل می‌کند که به دنبال یک محیط دیجیتال امن و کارآمد هستند.

 • گس فی کم؛ هدف شبکه Goshen این است که در مقایسه با اتریوم، هزینه تراکنش‌ها را 100 برابر کاهش دهد. به این صورت که فقط آن دسته از تراکنش‌هایی را می‌پذیرد که هزینه آن‌ها بیشتر از یک صدم هزینه تراکنش بلاک چین ETH باشد. در این شبکه، محاسبات برای اجرای تراکنش از L1 تخلیه می‌شوند و هزینه‌ها ارزان‌تر هستند.
 • امنیت ذاتی؛ در شبکه گوشن تمام انتقال‌های حالت L2 در L1 قابل تکرار و تأیید هستند و رفتار مخرب می‌تواند توسط هر اعتبارسنجی به چالش کشیده شود.
 • معاملات سریع؛ منابع محاسباتی L1 محدود هستند و ممکن است تراکنش‌ها برای مدت طولانی قبل از پردازش در انتظار باشند. اما در شبکه گوشن اینگونه نیست و چون تراکنش‌ها از لایه دو استخراج می‌شوند، زمان انجام معاملات کمتر می‌شود.
 • مناسب برای توسعه؛ شبکه گوشن با استفاده از پروتکل‌ها و رابط‌های برنامه‌نویسی استاندارد، توانایی ادغام با سیستم‌ها و برنامه‌های موجود را دارد. توسعه دهندگان می‌توانند به‌راحتی از لایه یک مهاجرت کنند و برنامه‌های خود را به شبکه گوشن متصل کرده و از زیرساخت غیرمتمرکز آن استفاده کنند. این تعامل، قابلیتی است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا بدون اختلال در فعالیت‌های فعلی خود، از شبکه گوشن استفاده کنند.
 • طراحی پروتکل مدولار؛ پروتکل گوشن از یک طرح لایه‌ای استفاده می‌کند و سادگی آن، درک آن را آسان می‌کند. این پیاده‌سازی لایه‌ای تا حد زیادی از زنجیره‌های جامعه RISC-V و Ethereum استفاده مجدد می‌کند و به طور موثر خطر آسیب‌پذیری در هنگام انتقال‌ را کاهش می‌دهد.
 • سیستم ضد تقلب قوی؛ گوشن برای پشتیبانی از محاسبات زنجیره‌ای و چالش‌های تعامل مشترک از سیستم منحصربه‌فرد ضد تقلب RISC-V استفاده می‌کند و می‌تواند با انواع مختلفی از حملات مقابله کند و در عین حال سادگی پروتکل را حفظ کند.
 • انتقال حالت کارآمد؛ در این شبکه، یک تابع انتقال حالت L2 کارآمد پیاده‌سازی شده است که می‌تواند محاسبات خارج از زنجیره را کاهش دهد و تعامل روی زنجیره را سرعت بخشد.

آینده شبکه گوشن

با وجود مزایا و فواید فراوانی که شبکه گوشن ارائه می‌دهد، درک مسائل و ریسک‌های مرتبط با استفاده از این شبکه بسیار حائز اهمیت است. یکی از ریسک‌های ممکن، نوسانات بازارهای رمزارزی است، زیرا ارزش توکن‌های شبکه گوشن قابلیت تغییر دارد. همچنین، مانند هر فناوری نوظهور دیگر، آسیب‌پذیری‌های امنیتی در آن وجود دارد. با این حال، شبکه گوشن امنیت را به عنوان اولویت خود قرار می‌دهد و بهبودات مداوم را برای رفع آسیب‌پذیری‌ها و تقویت مقاومت شبکه انجام می‌دهد.

از آنجا که فناوری بلاک چین به تکامل خود ادامه می‌دهد، آینده شبکه گوشن امیدوار کننده است. Goshen در موقعیت خوبی قرار دارد تا به بازیگر پیشرو در اکوسیستم غیرمتمرکز تبدیل شود. این پروتکل به‌طور مداوم از طریق تحقیق، توسعه و ابتکارات کاربران در حال تکامل است. تیم توسعه و کاربران با هم کار می‌کنند تا عملکرد، امنیت و مقیاس پذیری شبکه را بهبود بخشند. لذا می‌توانیم پذیرش گسترده و ادغام در سیستم‌های موجود را برای آن متصور شویم.

جمع بندی

شبکه Goshen کاملاً معادل اتریوم است و پیاده سازی آن آسان است و به همین دلیل به یک راه حل امیدوارکننده برای توسعه دهندگان و کاربران تبدیل شده است. قابلیت‌هایی که شبکه گوشن در زمینه‌های فناوری و امنیت دارد، شروع دوره جدیدی را در توسعه راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ ممکن می‌سازد. Goshen با استفاده از ORU و طراحی معماری چند لایه به غلبه بر بسیاری از محدودیت‌های فناوری بلاک چین و شبکه اتریوم کمک می‌کند.اگر علاقمند هستید بیشتر با حوزه کریپتوکارنسی‌ها آشنا شوید، می‌توانید دوره ارز دیجیتال در تبریز دکتر استقامت را مشاهده کنید . تمامی مباحث این مقاله به صورت 0 تا 100 به همراه مطالب دیگر با بیان شیوای دکتر استقامت برای شما در دوره ارز دیجیتال به صورت رایگان گنجانده شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *