از پوسته بزرگ آموزش آنلاین دیجی اکادمی رونمایی شد ...

فلش وام (flashloan) یا وام آنی چیست

اکثر مردم با وام های معمولی آشنا هستند و می دانند که در این فرآیند وام دهنده در ازای دریافت مقدار مشخصی سود، مبلغ مشخصی را به وام گیرنده می دهد.

برای گرفتن وام به روش سنتی باید وثیقه ای مانند چک، فیش حقوقی، اسناد خانه یا زمین ارائه دهید، اما برای وام های فلش لون یا آنی، نیازی به وثیقه نیست.

همانطور که از نام آن پیداست، این وام ها به سرعت دریافت می شوند و به وام گیرندگان دسترسی مستقیم به وجوه می دهند. اگر می خواهید با وام های فلش لون آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید.

فلش لون چیست؟

وام آنی یا وام فلش لون نوع جدیدی از وام بدون ضمانت است که توسط چندین پروتکل دیفای مبتنی بر شبکه اتریوم رایج شده است.

با وام آنی، می توانید به سرعت و به راحتی وام بگیرید. از قراردادهای هوشمند در زمان وام دهی سریع استفاده می شود، و تا زمانی که مفاد قرارداد اجرا نشود، عملیات وام دهی انجام نمی گیرد.

به این معنی که در صورت عدم پرداخت وام توسط وام گیرنده، وام بازپرداخت می شود و تمام کارهای انجام شده در مورد وام تا زمانی که اصل دارایی به وام دهنده بازگردانده نشود، باطل می شود. در واقع می توان گفت که معکوس شدن قرارداد هوشمند تضمین بازپرداخت وام است.

فلش لون چگونه کار می کند؟

فلش لون مانند برنامه ای است که از 3 قسمت تشکیل شده است: دریافت وام، انجام یک کار خاص با وام و بازپرداخت وام. فرض کنید می خواهید 70000 دلار در اتریوم از یک وام دهنده قرض بگیرید. اگر درخواست شما تایید شود، 70000 دلار سرمایه وام برای کسب و کار شما در دسترس خواهد بود

سپس در مرحله بعد باید با مبلغ دریافتی کاری انجام دهید تا سود کسب کنید و در نهایت مبلغ وام را بازپرداخت کنید. همه این مراحل در چند ثانیه اتفاق می افتند.

به یاد داشته باشید که اگر در قسمت دوم فرآیند خوب عمل نکنید یعنی کاری با مبلغ دریافتی انجام دهید وام به صورت خودکار از شما برداشت می شود، به همین دلیل چیزی به نام وثیقه در فلش لون وجود ندارد.

زیرا اگر شما سریع اقدام نمی کنید و مبلغ وام را پس ندهید، معامله لغو می شود و مبلغی که وام گرفته اید به وام دهنده بازگردانده می شود.

فلش لون ها رایگان نیستند و تمام هزینه های تراکنش های مربوطه باید هنگام گرفتن چنین وام هایی پوشش داده شود.

علاوه بر این، ارائه دهندگان وام آنی نیز هزینه های اضافی و هزینه های وام خود را تعیین می کنند و هر ارائه دهنده کارمزد خود را دارد. به عنوان مثال، پروتکل های دیفای مانند AAVE برای وام های فوری خود 0.09٪ کارمزد تعیین کرده اند.

همچنین لازم است بدانید که نقدینگی مورد نیاز برای وام های سریع از محل استخر نقدینگی تامین می شود. بنابراین قبل از گرفتن وام باید بررسی کنید که آیا وجه نقد مربوطه کافی است یا خیر.

به طور معمول، قراردادهای وام فوری تضمین می کند که چندین تراکنش، از جمله تراکنش وام دهی، بازپرداخت، و پوشش هزینه های وام آنی، در یک بلاک تراکنش تکمیل می شود.

فلش وام یا وام آنی چیست - آکادمی دکتر استقامت

نحوه دریافت وام آنی در دیفای

دیفای پلتفرم های مختلفی برای دریافت وام های آنی دارد، که بهترین آنها AAVE است. وام آوه یک شرط ساده دارد: «پرداخت مبلغ سرمایه گذاری اولیه قبل از تکمیل تراکنش». در صورت عدم رعایت این شرط، وام لغو می شود و تمام تراکنش های با وجوه پایه به طور خودکار باطل می شود. وام آنی آوه را می توان در سه مرحله ساده خلاصه کرد:

 • کاربران از یکی از استخرهای وام دهی آوه توکن قرض می گیرند.
 • پارامترهای وام بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شوند.
 • کاربران باید مبلغ وام و 0.09% هزینه خدمات آوه را بپردازند.

در صورت احراز آخرین شرط، کل معامله تکمیل شده و بدون تغییر برگردانده می شود و در صورت عدم رعایت این شرط، کل تراکنش لغو می شود.

وام فوری آوه یک ابزار مالی پیشرفته است که به طور گسترده برای آربیتراژ ارزهای دیجیتال استفاده می گردد. در این زمان می توان گفت که بهترین راه برای دریافت وام آنی، آشنایی کامل با زبان برنامه نویسی سالیدیتی، کد نویسی قراردادهای هوشمند و داشتن اطلاعات کامل از تغییرات بازار است. در نتیجه، فلش لون ها هنوز برای همه فروشندگان مناسب نیستند.

حملات فلش لون چیست؟

در سال‌های اخیر، چندین حمله سایبری از طریق وام‌های آنی صورت گرفته است که میلیون‌ها دلار خسارت به پروتکل‌های آسیب‌پذیر دیفای وارد کرده است.

فناوری که شبکه‌های اتریوم و دیفای مبتنی بر آن هستند باید به‌روزرسانی شود، زیرا مجرمان سایبری همچنان به یافتن روش هایی را برای نفوذ به مکانیسم وام‌دهی آنی و سوء استفاده از آسیب‌پذیری‌ها به روش‌های مختلف پیدا می کنند.

قراردادهای هوشمند همیشه به طور کامل طراحی نمی شوند، همین مسئله فرصت هایی را برای مجرمان سایبری ایجاد می کند تا از آنها سوء استفاده کنند.

در برخی موارد، داده‌های به‌دست‌آمده نادرست یا غیرقابل اعتماد هستند و قراردادها را در معرض خطر حملات سایبری و سرقت میلیون‌ها دلار دارایی قرار می‌دهند.

حملات فلش لون نوعی حمله دیفای است که در آن سارقان سایبری وام های آنی را از پروتکل‌های وام‌دهنده می‌گیرند و بازار را به نفع خود دستکاری می‌کنند.

آنها از آسیب پذیری های قرارداد هوشمند برای فریب طرف مقابل یا ایجاد تغییرات ناخواسته در کد قرارداد هوشمند استفاده می کنند.

این نوع حمله رایج ترین نوع حمله دیفای است، متأسفانه ردیابی و متوقف کردن عاملان این نوع حمله کار آسانی نیست. تا سال 2021، سطح این نوع حملات افزایش یافته و به سطح بسیار بالایی رسیده است.

حال این سوال ممکن است پیش بیاید که آیا می توان از چنین حملاتی جلوگیری کرد یا خیر؟

حملات وام آنی هنوز در فضای دیفای رایج هستند، بنابراین در حال حاضر هیچ راه حل جهانی برای آنها وجود ندارد. با این حال، در اینجا مواردی وجود دارد که می تواند به جلوگیری از وقوع این حملات کمک کند:

استفاده از اوراکل های غیرمتمرکز

یک تصور اشتباه رایج این است که فلش لون ها یک آسیب پذیری در دیفای ایجاد می کنند. اما در واقع حمله flashloan یک حمله به اوراکل ها است.

اوراکل ها شخص ثالث قراردادهای هوشمند هستند که اطلاعات خارجی قراردادهای هوشمند را ارائه می دهند و وجود آنها در اکوسیستم بلاک چین بسیار مهم است. به این دلیل که بدون اوراکل ها، قراردادهای هوشمند خیلی محدود کاربرد دارند.

بنابراین، بهترین راه برای کاهش قرار گرفتن در معرض حملات فلش لون، استفاده از اوراکل های غیرمتمرکزی مثل Chainlink، Witnet، Provable وprotocol  Band هستند. بسیاری از پروتکل های اصلی دیفای از اوراکل های غیرمتمرکز استفاده می کنند. این امر آنها را از دستکاری وام های آنی توسط مجرمان سایبری ایمن می کند.

پیاده سازی پلتفرم های امنیتی دیفای

یکی از عوامل کلیدی که به هکرها امکان انجام حملات فلش لون را می دهد، پاسخگویی با تاخیر توسعه دهندگان پلت فرم دیفای است.

به همین دلیل پلتفرم های امنیتی متعددی توسعه یافته اند که بزرگترین و محبوب ترین آنها OpenZeppelin Defender است. این پلتفرم‌های امنیتی، رویدادها و نقاط ضعف غیرعادی را در قراردادهای هوشمند شناسایی می‌کنند. این بدان معنی است که آنها می توانند به سرعت به حملات پاسخ دهند و آنها را مختل کنند.

سرمایه گذاری با فلش لون

با فرض اینکه فردی در مورد پروتکلی که می خواهد از آن وام بگیرد به اندازه کافی تحقیق کرده باشد و در مورد جایی که می خواهد سرمایه گذاری کند تحقیقات مناسبی انجام داده باشد، می توان گفت که این فرصت وجود دارد که با استفاده از وام های آنی خیلی سریع به درآمد برسد.

اما از آنجایی که اخیراً حملات سایبری با استفاده از وام های آنی رایج شده است، سرمایه گذاری در این راه قطعاً بدون خطر نیست.

به طور کلی برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، باید با احتیاط عمل کنید. این بدان معناست که باید مراقب باشید و جوانب احتیاط را رعایت کنید، زیرا هر اشتباه کوچکی می تواند اموال شما را از بین ببرد.

با وجود همه اینها، نظر خوش بینانه ای در مورد وام های آنی وجود دارد. برخی از کارشناسان بر این باورند که در آینده فرصت های زیادی برای استفاده از چنین وام هایی برای فعالان حوزه کریپتو وجود خواهد داشت.

سخن آخر

آکادمی دکتر استقامت یکی از بزرگترین وبسایت های آموزشی در زمینه بازار های مالی می باشد که تمامی مطالب خود را به صورت رایگان ارائه می دهد.شما می توانید در آکادمی دکتر استقامت دوره های رایگانی چون ، آموزش ارز دیجیتال ، آموزش فارکس و همچنین خدمات ربات دستیار ترید استفاده نماید.

فلش وام رو چطوری میتونم بگیرم؟

فلش وام توسط صرافی های ارز دیجیتال ارائه میگردد و اگر شما یک معامله گر هستید میتوانید از این خدمات استفاده نمایید

آیا فلش وام نیاز به وصیقه چیزی دارد؟

خیر فلش وام نیاز به وصیقه ای چیزی ندارد و می توانید در سریع ترین زمان دریافت کنید
دیدگاه کاربران
 • حبیب اله دریکوندی 14 فروردین 1402

  سلام‌استادخسته‌نباشیدمن‌کریپتومیخام‌کارکنم‌‌ومیخاستم‌اولااززحمات‌حضرتعالی‌که‌برای‌افرادی‌مثل‌بنده‌می‌کشیدتشکرکنم‌ومن‌کریپتوکارمیکنم‌‌میخاستم‌‌شرایط‌وکارمعاملات‌فازی‌رابدونم‌وایافلش‌وام‌میتونم‌بگیرم‌چون‌سرمایه‌ندارم
  اصلافلش‌وام‌به‌دردمن‌تریدرمعمولی‌میخوره‌یانه.متشکر

  • DResteghamat 15 فروردین 1402

   با سلام مطالب فلش وام رو به صورت کامل بخونید ولی برای شروع حدقل سرمایه نیازه

 • یلدا سخن لطیف 19 فروردین 1402

  سلام بر سما بزرگوار
  من دنیایی از سوالات دارم و عاسقانه این نوع معامله رو دوست دارم
  چطور وارد معامله فازی بشوم

  • DResteghamat 21 فروردین 1402

   تیکت بزنید سوالاتتون رو پاسخگو هستیم

 • یلدا سخن لطیف 20 فروردین 1402

  سلا ایا از فلس وام میتونم اسفاده کنم و چگونه

  • DResteghamat 21 فروردین 1402

   سلام بله میتونید استفاده کنید باید از طریق صرافی ها اقدام کنید

 • مهدی مولایی 24 فروردین 1402

  سلام و درود خدمت معلّم محترم
  بنده تازه با این سیستم آشنا شدم و مفتخرم جهت آشنایی و شاگردی
  مدّت مدیدی هست که نیم نگاهی به این بخش دارم و معتقدم، که زمینه ای بسیار هیجان انگیز و پتنشیال هست از نظرو برای من.
  و حسّ بسیار مثبت و کششو علاقه وگرایشِ زیادی برای یادگیری و ورود به بازار سرمایه و درکل، معاملات دارم
  وبا کمال میل و مشتاقانه مطالب و رهنمودهای شمارو اجرا میکنم
  ارادتمند و دوستدارتون

 • شاهین 14 خرداد 1402

  باعرض سلام استاد عزیز با این شرایطی که مردم وهمه ما جوونا در ایران داریم بدون شک وجود شخصی چون شما نعمت بزرگی برای همه ما است واقعا بسیار ممنون و سپاس گذاریم بنده تعمیر کار سخت افزار هستم و بیش از ده مدرک دارم ولی هیچ سرمایه ای برای کار ندارم والان می‌خوام با آموزشهای شما واین فلش وام کار روشروع کنم آیا امکان داره برای من مبتدی که خود و خانواده ام را از بی کاری وبی پولی نجات بدم اگر بنده حقیر را راهنمایی کنید عمری سپاس گذار و دعا گویی شما خواهم بود ممنون میشم استاد وخداوند حفظتون کنه

  • DResteghamat 15 خرداد 1402

   سلام وقت بخیر برای شما آموزش رایگان قرار دادیم آموزش هارو دنبال کنید دیگر نیازی به دوره های پولی نخواهید داشت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *