از پوسته بزرگ آموزش آنلاین دیجی اکادمی رونمایی شد ...

کانترکت آدرس چیست و چه کاربردی در قراردادهای هوشمند دارد؟

در دنیای ارزهای دیجیتال هر آدرس به معنای یک هویت کاربری یا یک محل تراکنش می‌باشد. اگرچه اکثریت ما با آدرس‌های کیف پول آشنا هستیم، اما مفهوم کانترکت آدرس یا آدرس قرارداد به کمترین حد شناخته شده است. این آدرس‌ها به ترتیب در شبکه‌های ارزهای دیجیتال و توکن‌های آنها استفاده می‌شوند و دارای اهمیت بسیاری در تراکنش‌ها و تعاملات دارند. در این مقاله در ابتدا شرح دهیم، کانترکت آدرس چیست؟ و چه کاربردی در قراردادهای هوشمند دارد؟ تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

دوره ارز دیجیتال در تبریز دکتر استقامت یکی از بهترین دوره های موجود است که بازار ارز دیجیتال را به صورت 0 تا 100 رایگان انجام می دهد.

مفهوم کانترکت آدرس و اهمیت آن

در جهان ارزهای دیجیتال، به‌ویژه در شبکه اتریوم، توکن‌ها از استاندارد ERC-20 پیروی می‌کنند. این استاندارد مقرراتی را برای توکن‌های قابل‌ تعویض در شبکه تعیین می‌کند که از جمله آنها برابری ارزش تمام توکن‌های هم ‌نوع با یکدیگر است. کانترکت آدرس یا آدرس قرارداد، نقش اساسی در ارتباط با این موضوع دارد. این آدرس در قراردادهای هوشمند به منظور شناسایی توکن‌ها و انجام تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این‌ رو دانستن درباره ماهیت و کاربرد کانترکت آدرس در ارزهای دیجیتال امری ضروری است.

فرآیند تولید و نحوه‌ی عملکرد آدرس کانترکت

هنگامی که از یک استاندارد ERC-20 استفاده می‌شود و قرارداد هوشمند یک توکن ایجاد می‌کند، آدرس کانترکت به‌صورت خودکار تولید می‌شود. این آدرس متناظر با هر توکن مخصوص خود را ایجاد می‌کند و در هنگام تراکنش‌ها به‌کار می‌رود.

کاربردهای آدرس کانترکت در تراکنش‌ها و تعاملات

آدرس کانترکت در تراکنش‌ها و تعاملات ارزهای دیجیتال نقش بسزایی ایفا می‌کند. از اهمیت ویژه‌ای در تراکنش‌های استاندارد ERC-20 برخوردار است، زیرا تضمین می‌کند که توکن‌ها به درستی تبادل و مدیریت می‌شوند. این مورد از خطاها و اشتباهات ممکن در تراکنش‌ها جلوگیری می‌کند.

نحوه استفاده از کانترکت آدرس در تراکنش‌ها

استفاده از کانترکت آدرس در ایجاد توکن‌ها به صورت خودکار انجام می‌شود. وقتی قرارداد هوشمند برای ایجاد یک توکن اجرا می‌شود، آدرس کانترکت مختص آن توکن تولید می‌شود. این آدرس مسئول کنترل تمامی عملیات و دستورات مربوط به توکن است.

ساختار و خصوصیات آدرس کانترکت

آدرس کانترکت با چهار کاراکتر 0xba شروع می‌شود که به‌عنوان پیشوند مخصوص آدرس‌های کانترکت شناخته می‌شود. این پیشوند به‌صورت یک شناسه یا معرف منحصربه‌فرد برای هر کانترکت عمل می‌کند.

در آدرس کانترکت علاوه بر پیشوند، اعداد و کاراکترهای دیگری نیز وجود دارند که تشکیل‌دهنده‌های کلمه نهایی هستند. این اعداد و کاراکترها به ویژگی‌ها و شناسه‌های مختلف مرتبط با قرارداد اشاره دارند و نقش مهمی در شناسایی و مشخص‌کردن هر کانترکت دارند.

کارکرد آدرس کانترکت در تراکنش‌های ERC-20

هنگامی که یک توکن ERC-20 در شبکه‌ای می‌فرستیم یا دریافت می‌کنیم، آدرس کانترکت مرتبط با آن توکن تایید می‌شود. این اطمینان حاصل می‌شود که توکن موردنظر به صورت صحیح به شبکه ارسال شده و تراکنش معتبر است.

آدرس کانترکت نه تنها تایید توکن‌ها را انجام می‌دهد بلکه به شناسایی و مدیریت قراردادهای هوشمند مرتبط با توکن کمک می‌کند. این آدرس به‌ طور مستقیم به قرارداد هوشمند اشاره دارد و کنترل معاملات و دستورات مربوط به توکن را در دست می‌گیرد.

مفهوم و کارکرد عدد نانس در آدرس کانترکت

عدد نانس یکی از جزئیات مهم در ساختار آدرس کانترکت است. این عدد به‌طور خلاصه به اضافه‌کردن یک عدد به شناسه بلاک ایجاد‌شده در شبکه اشاره دارد. این شناسه بلاک به‌صورت مستقیم با قرارداد هوشمند مرتبط با توکن در ارتباط است.

اطلاعات ضروری برای دریافت توکن‌ها

در فرآیند دریافت توکن‌ها از طریق قراردادهای هوشمند یا ایردراپ، لازم است به ‌جز توکن‌های موردنظر، آدرس کانترکت اسمارت چین نیز از سازنده دریافت شود. این اطلاعات ضروری است تا از اجرای صحیح و معتبر قرارداد اطمینان حاصل شود. این مسئله برای NFT‌ها نیز بسیار اهمیت دارد. در هنگام خرید NFT، تطابق آدرس کانترکت آیتم موردنظر با آدرس توکن‌های دیگر مجموعه، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تضمین می‌کند که شما NFT اصلی را خریداری کرده‌اید.

نیاز به آدرس کانترکت برای افزودن توکن به کیف پول

در صورتی که تا به‌حال تلاش کرده باشید تا یک توکن را به کیف پول خود اضافه کنید، حتماً با اهمیت آدرس کانترکت آن آشنا شده‌اید. آدرس کانترکت با آدرس شخصی کیف پول شما که توکن‌هایتان در آن ذخیره می‌شود، تفاوت دارد. زیرا توکن‌ها ممکن است در شبکه‌های مختلفی وجود داشته باشند. این آدرس به کیف پول اطلاعات لازم را می‌دهد تا شما بتوانید توکن موردنظر را به درستی افزوده و مدیریت کنید.

دو روش برای یافتن کانترکت آدرس توکن‌ها

  • استفاده از اکسپلوررهای بلاکچین
  • مراجعه به سایت‌های لیست‌کننده‌ی توکن‌ها

سایت‌های لیست‌کننده‌ی توکن دسترسی به اطلاعات کاملی از تمام توکن‌های ERC-20 را فراهم می‌کنند. دو تا از معروف‌ترین این سایت‌ها CoinMarketCap و Coingecko هستند. با مراجعه به هر یک از این وب ‌سایت‌ها و جستجوی نام توکن موردنظر می‌توانید به ‌سادگی اطلاعات کامل آن توکن را دریافت کنید، ازجمله آدرس کانترکت.

اکسپلوررهای بلاکچین و تجمیع اطلاعات توکن‌ها

اکسپلوررها یا جستجوگرهای بلاکچین، اطلاعات مربوط به توکن‌های ERC-20 و نمادهایشان را در شبکه‌های مختلف ذخیره و در دسترس قرار می‌دهند. نمونه‌هایی از این اکسپلوررها عبارتند از اتراسکن (Etherscan)، بی‌اس‌سی اسکن (BscScan) که به اسمارت چین بایننس تعلق دارد، و پالیگان اسکن (Polygonscan).

یافتن آدرس کانترکت توکن از طریق اکسپلوررها

برای یافتن کانترکت آدرس توکن موردنظر، کافیست به اکسپلورر مربوطه‌اش مراجعه کرده و نام توکن را جستجو نمایید. در نتیجه جستجو، در صفحه‌ی اولین نتایج، آدرس قرارداد آن توکن به‌صورت واضح نمایش داده می‌شود. این آدرس را می‌توانید به‌راحتی کپی کرده و به کیف پول خود اضافه کنید، تا بتوانید به‌طور دقیق و امن توکن را مدیریت نمایید.

با استفاده از این راهنمای جامع، می‌توانید به ‌سهولت و با دقت آدرس کانترکت ارزهای موردنظر خود را یافته و در معاملات هوشمند و مطمئن شرکت کنید.

کشف آدرس کانترکت NFT‌ها در پلتفرم‌های مرتبط

توکن‌های غیرقابل‌تعویض یا NFT‌ها نیز دارای کانترکت آدرس خود هستند. برای یافتن این آدرس، بهتر است به صفحه‌ی مرتبط با مجموعه‌ی NFT در بازار یا وب‌سایت اصلی آن مراجعه کنید. به‌عنوان نمونه، در پلتفرم Opensea، می‌توانید جزئیات مرتبط با آدرس هر NFT را در بخش Details مشاهده کنید و به ‌این ترتیب به آدرس کانترکت دسترسی پیدا کنید.

استفاده از وب‌سایت‌های لیست‌کننده برای پیدا کردن آدرس‌های NFT‌ها

توکن‌های غیرقابل‌تعویض که روی شبکه‌های اتریوم و بایننس ایجاد شده‌اند، از استانداردهای ERC-721 و BEP-721 پیروی می‌کنند. بنابراین، در وب‌سایت‌های لیست‌کننده و اکسپلوررهای توکن نیز می‌توانید با مراجعه به بخش توکن‌های ERC-721 یا BEP-721، به‌سادگی آدرس NFT‌های موردنظر خود را پیدا کنید. همچنین، کیف پول‌ها مانند Etherscan و BSCscan نیز این اطلاعات را در قسمت‌های مرتبط با توکن‌های NFT ارائه می‌دهند.

کانترکت آدرس همراه با ID هنگام مینت‌کردن NFT‌ها

هنگام ایجاد NFT‌ها یا مینت‌کردن آن‌ها در پلتفرم‌های مرتبط، کانترکت آدرس همان آیتم به‌همراه شناسه یا ID آن تولید می‌شود. این کار به ایجاد اتصال مستقیم بین هر NFT و کانترکت آدرس آن کمک می‌کند. بهتر است همچنان به توصیه‌ها عمل کنید و توکن‌های خود را روی شبکه‌های اصلی مانند اتریوم و بایننس قرار دهید. این اقدام باعث می‌شود که از‌دست‌رفتن آیتم‌ها و امکان بازگردانی آن‌ها به راحتی قابل مدیریت باشد.

با راهنمای جامع ارائه شده، اکنون می‌توانید به‌سادگی و با دقت آدرس کانترکت NFT‌های موردعلاقه‌تان را پیدا کرده و در معاملات دنیای این ارزهای دیجیتالی شرکت کنید.

توکن‌های غیرقابل‌تعویض یا NFT‌ها نیز دارای کانترکت آدرس خود هستند. برای یافتن این آدرس، بهتر است به صفحه‌ی مرتبط با مجموعه‌ی NFT در بازار یا وب‌سایت اصلی آن مراجعه کنید. به‌عنوان نمونه، در پلتفرم Opensea، می‌توانید جزئیات مرتبط با آدرس هر NFT را در بخش Details مشاهده کنید و به‌این ترتیب به آدرس کانترکت دسترسی پیدا کنید.

استفاده از وب‌سایت‌های لیست‌کننده برای پیدا کردن آدرس‌های NFT‌ها

توکن‌های غیرقابل‌تعویض که روی شبکه‌های اتریوم و بایننس ایجاد شده‌اند، از استانداردهای ERC-721 و BEP-721 پیروی می‌کنند. بنابراین در وب‌سایت‌های لیست‌کننده و اکسپلوررهای توکن نیز می‌توانید با مراجعه به بخش توکن‌های ERC-721 یا BEP-721، به ‌سادگی آدرس NFT‌های موردنظر خود را پیدا کنید. همچنین کیف پول‌ها مانند Etherscan و BSCscan نیز این اطلاعات را در قسمت‌های مرتبط با توکن‌های NFT ارائه می‌دهند.

کانترکت آدرس بیت کوین چیست؟

هرچند اتریوم بیشترین استفاده از قراردادهای هوشمند را دارد، بلاکچین بیت کوین نیز قابلیت استفاده از قراردادهای هوشمند را دارد. این قراردادها، با اندازه کمتری نسبت به اتریوم قابلیت برنامه‌ریزی و توسعه دارند.

کانترکت آدرس بیت کوین، یک شناسه‌ی منحصربه‌فرد با طول ۲۶ تا ۳۵ کاراکتر است که از حروف و اعداد تشکیل شده و برای ارسال ارزهای دیجیتال روی این بلاکچین استفاده می‌شود. این آدرس هنگام توسعه یا دیپلوی قرارداد هوشمند ایجاد می‌شود.

در قراردادهای هوشمند بیت کوین، جفت کلید خصوصی و کلید عمومی به‌صورت منحصربه‌فرد به نیاز دارند. این کلیدها جهت ارتباط و تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌شوند. کلید عمومی برای دریافت وجه استفاده می‌شود و پس از انجام تراکنش‌ها، به صورت عمومی قابل‌دسترس خواهد بود. در بخش پرداخت تراکنش‌های کلید عمومی پذیرنده به ‌عنوان کانترکت آدرس بیت کوین شناخته می‌شوند. این آدرس از کلید عمومی استخراج‌ شده و با آن متناظر است

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *