از پوسته بزرگ آموزش آنلاین دیجی اکادمی رونمایی شد ...

توکن هواداری (Fan Token) چیست؟

توکن هواداری (Fan Token) چیست؟ کدام برند ها و تیم ها توکن طرفدارای دارند؟

در این مقاله می خواهیم برای شما عزیزان درمورد توکن هواداری صحبت کنیم، خوشحال می شویم تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

Fan Token نوعی ارز دیجیتال است که به دارندگان و بازرگانان اجازه می دهد به مزایای مختلف مرتبط با عضویت در برند یا باشگاه مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال، اگر شما توکن هواداری دارید، می توانید از مزایایی مانند عضویت در باشگاه هواداران ویژه، رای دادن به تصمیمات اساسی برند یا باشگاه، دریافت پاداش، بهره مندی از طرح های ویژه و تجربیات انحصاری بهره مند شوید. اگر از طرفداران تیم های ورزشی و همچنین دنیای ارزهای دیجیتال هستید، حتماً نام فن توکن را می شناسید.

در دنیای فوتبال چندین تیم باشگاهی پرطرفدار از جمله بارسلونا، منچسترسیتی، اتلتیکو مادرید، پاری سن ژرمن، آرسنال، اینترمیلان، گالاتاسرای و غیره توکن هواداری خودشان را از طریق سایت Socios.com راه اندازی کردند. اما جزئیات مهم دیگر دنیای هواداران چیست و چرا شناخت آنها اهمیت دارد؟ رابطه بین خرید چیلیز (CHZ) و طرفداران توکن چیست؟

توکن هواداری (Fan Token) چیست؟

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، فن توکن یکی از ارزهای دیجیتالی است که علاوه بر آیکون و لوگوی تیم یا برند مورد نظر، امکان کسب امتیازات ویژه را نیز ارائه می دهد. با توجه به اینکه دارنده توکن فن می تواند به عضویت یک باشگاه هواداران انحصاری درآید و در تصمیمات مهم باشگاه شرکت کند، اهمیت این توکن ها و ارزهای دیجیتال بیش از هر زمان دیگری است. زیرا این بار فقط سرمایه گذاری و سود نیست، بلکه مشارکت در تصمیمات مهم باشگاه ها یا برندهای ورزشی است. بنابراین این ارزهای دیجیتال چیزی بیش از توکن های تزئینی هستند.

 

توکن هواداری (Fan Token) چیست؟ - آکادمی دکتر استقامت

 

علاوه بر امتیازات ویژه ذکر شده، توکن های طرفداری شرایط ویژه دیگری نیز ارائه می دهند. این توکن‌ها را می‌توان به‌عنوان مثال توسط باشگاه‌های ورزشی، کلوپ‌های طرفداران موسیقی و گروه‌های هنری خاص و سایر سازمان‌ها و برندها ارائه کرد تا علاوه بر دموکراتیزه گروه هدف، پایگاه عمومی بهتری ایجاد کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید فرآیند دموکراتیزه کردن باشگاه ها یا برندها با راه اندازی و فروش توکن های هواداری یکی از ترفندهای باشگاه ها و برندهای جدی موثر و جالب است. دلیل آن این است که این باشگاه ها و برندها با فروش توکن های هواداری خود سود قابل توجهی ایجاد می کنند و با مشارکت دادن کاربران و طرفداران در تصمیم گیری های کلیدی درباره باشگاه یا برند، آنها را درگیر می کنند.

 

چنانچه دوست دارید درباره نحوه خرید و فروش NFT و یا توکن هواداری بیشتر بدانید می توانید در دوره آموزش ارز دیجیتال به صورت رایگان شرکت کنید جهت ورود به دوره آموزش ارز دیجیتال در تبریز روی ورود کلیک کنید : ورود

 

برخلاف توکن‌های غیرقابل تعویض NFT، توکن‌های طرفدار کاملاً «قابل تعویض» هستند. قابل تعویض بودن یک توکن هواداری به این معنی است که می توان آن را با کالاهای مورد نظر باشگاه های ورزشی یا خدمات VIP مانند ارز معمولی یا ارز فیات مبادله کرد. به عبارت ساده، با در دست داشتن توکن های طرفداری، می توانید از آن به عنوان روش نقدی استفاده کنید و با توجه به ارزش آن کالا یا خدمات را خریداری کنید. جدا از همه این موارد مهمی که گفتیم، این توکن ها نقش بسیار مهمی در زنده نگه داشتن یاد و نام باشگاه یا برند مورد نظر و محبوبیت بیشتر آن ها در نزد هواداران و مشتریان دارند.

ارزش فن توکن ها چگونه تامین می شود؟

یکی از نکات جالب توکن طرفداری این است که ارزش اساسی آنها توسط دارایی های خصوصی ارائه نمی شود. ارزش یک توکن هواداری با توجه به میزان ارزشی که طرفداران آن برند یا باشگاه برای آن قائل هستند تعیین و اندازه گیری می شود. به بیان ساده توکن ‌ها ارزش خود را از ارزشی که از دعوت از طرفداران برای پیوستن یا لذت بردن از دستاوردهای منحصربه‌فردشان دریافت می‌کنند، می‌گیرند. مثلاً اگر باشگاه‌های پرسپولیس یا استقلال بخواهند برایشان تابلوی خوشامدگویی راه‌اندازی و ارسال کنند، میزان استقبال طرفداران این دو باشگاه نشان‌دهنده ارزش آن توکن ‌هاست. به عبارت دیگر چه چیزی طرفداران را به استفاده از خدمات ویژه ارائه شده توسط این برندها رغبت می کند و آنها را برای خرید ترغیب می کند.

اولین و معروف ترین توکن طرفداری

اولین و مشهورترین توکن طرفداری در دنیای کریپتوکارنسی با نام Chiliz معرفی شده است. با انقلابی که در دنیای ارز دیجیتال ایجاد شد، این توکن باشگاه‌های ورزشی مختلف مانند یوونتوس، AC Milan ، منچسترسیتی و سایرین را تشویق می‌کند تا وارد دنیای توکن‌ های هواداری شوند. توکن Chiliz در بین تریدرها با علامت اختصاری CHZ شناخته می شود و امروز برای خرید در دسترس است. شاید بتوان دنیای ارزهای دیجیتال و ارتباط آن با دنیای ورزش های پرطرفدار را با ظهور توکن چیلیز مرتبط کرد. پیدایش و ظهور ارز دیجیتال Chiliz برای اولین بار در سال 2012 آغاز شد. البته شروع فعالیت های Chiles با راه اندازی پلتفرم Socios درهم آمیخته شد و زمانی که فعالیت های پلتفرم مبتنی بر بلاک چین Socios آغاز شد، توکن CHZ به سرعت وارد عرصه گسترده تر شد. دنیای ارزهای دیجیتال برای ایجاد یک انقلاب جدید در بازار ارزهای دیجیتال. .

 

توکن هواداری (Fan Token) چیست؟ - آکادمی دکتر استقامت

 

نکته جالب در مورد توکن چیلیز سرعت پذیرش و فروش آن در بازارهای مختلف است. این نشان دهنده آینده روشن این توکن هواداری در دنیای ارزهای دیجیتال گسترده تر است. اکنون پس از گذشت بیش از پنج سال، باشگاه ها و برندهای مختلف ورزشی در حال ورود به این عرصه هستند.

اولین و مهمترین دوستدار توکن چیلیز باشگاه فوتبال یوونتوس است. از هم اکنون در چیلیز، یوونتوس فعالیت خود را در زمینه ارزهای دیجیتال آغاز کرده است و اولین توکن هواداری این باشگاه در نوامبر 2019 راه اندازی شد. جالب است بدانید که در نوامبر 2019 زمانی که یوونتوس اولین توکن هواداری خود را ارائه کرد، 3 میلیون توکن از مجموع عرضه 20 میلیونی آن به فروش رسید. این در حالی است که تعداد زیادی توکن هواداران یوونتوس تنها در یک ماه فروخته شد و هواداران از این مزایای ویژه برخوردار شدند.

توکن های هواداری چگونه کار می کنند؟

طرفداران می توانند توکن های هواداری را خریداری کرده و مانند هر ارز دیجیتال دیگری مبادله کنند. در طول معامله، قیمت توکن هواداری معمولاً توسط فروشنده یا طرفدار تعیین می شود. همچنین باید توجه داشت که بسته به حرکت بازار و محبوبیت توکن در آن زمان خاص، قیمت آن می تواند تغییرات اساسی را تجربه کند. هنگامی که کاربران و بازرگانان به تعداد معینی از توکن های طرفدار دسترسی پیدا کنند، حق رای و مشارکت در تصمیم گیری های باشگاه، برند یا سازمان را به دست می آورند. موضوع حضور در تصمیم گیری های اساسی برای داشتن توکن هواداری می تواند در موارد زیر دخیل باشد:

  • مشارکت در تصمیم گیری های مربوط به طراحی تجاری باشگاه یا برند
  • تصمیم گیری در برنامه اتوبوس اختصاصی گردشگری ورزشی
  • بلیط های مسابقه
  • مکانی که رویداد یا مسابقه در آن برگزار می شود

امتیازاتی که توکن هواداری به هواداران می دهد باعث می شود که هواداران بیشتر در باشگاه یا برند شرکت کنند و همان دموکراتیزه اتفاق بیفتد. این مسائل منجر به غرور قوی و هیاهوی بیشتر و همچنین افزایش اعتبار باشگاه یا برند در نزد هواداران آن می شود. توکن های پشتیبان جامعه ای خاص و انحصاری از همه طرفداران یک باشگاه یا برند ایجاد می کنند تا سرمایه گذاری و سود آوری را امکان پذیر کنند و هواداران در تصمیم گیری های مهم و اساسی مشارکت کنند. با خرید توکن هواداری می توانید نفوذ بیشتری در باشگاه داشته باشید و وفاداری هواداران را به تیم ورزشی یا برند مورد علاقه خود نشان دهید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *