از پوسته بزرگ آموزش آنلاین دیجی اکادمی رونمایی شد ...

ساخت کیف پول بیت کوین در بلاک چین

ساخت کیف پول بیتکوین در بلاکچین مرحله مهمی در مدیریت ارزهای دیجیتال است. با انتخاب نوع مناسب کیف پول و ایجاد کلیدهای خصوصی و عمومی، می‌توانید بیتکوین خود را به صورت امن نگهداری و مدیریت کنید. همچنین، استفاده از کیف پول بیتکوین به شما امکاناتی مانند دریافت و ارسال بیتکوین، پیگیری تراکنش‌ها و انجام تبادلات ارزی را فراهم می‌کند. با رعایت اصول امنیتی و مراقبت از کلیدهای خصوصی خود، می‌توانید به طور امن و موفقیت‌آمیز از ولت بیتکوین استفاده کنید. با مطالعه این مطلب، نحوه ایجاد یک کیف پول رمزنگاری شده و چند نکته در مورد نحوه محافظت از کیف پول خود، یاد خواهید گرفت.

مراحل ساخت کیف پول بیت کوین

با استفاده از کیف پول بیت کوین، می‌توانید بیتکوین را دریافت و ارسال کنید، موجودی خود را بررسی کنید و تراکنش‌های خود را پیگیری نمایید. همچنین، برخی از کیف پول‌ها امکانات اضافی نظیر تبدیل بیتکوین به ارزهای دیگر و مدیریت توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را نیز ارائه می‌دهند. در ادامه راهنمای گام به گام ایجاد کیف پول بیت کوین در بلاک چین را مشاهده می‌کنید:

دانلود و نصب کیف پول بیت کوین
 • انتخاب نوع کیف پول

 یک نوع کیف پول متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید. می‌توانید از کیف پول‌های متمرکز معتبری مانند Coinbase یا Blockchain.com استفاده کنید یا کیف پول‌های غیرمتمرکز محبوبی مثل Electrum یا Exodus را بر روی دستگاه خود نصب نمایید.

 • کیف پول را دانلود و نصب کنید

هنگامی که یک کیف پول نرم افزاری را انتخاب کردید، به وب سایت رسمی مراجعه کنید یا آن را از یک فروشگاه برنامه قابل اعتماد دانلود کنید. دستورالعمل‌های ارائه شده را برای نصب کیف پول بیت کوین روی دستگاه خود دنبال کنید.

 • دریافت کلیدهای خصوصی

در این مرحله، یک جفت کلید خصوصی و عمومی برای کیف پول خود ایجاد می‌کنید. کلید خصوصی شما به عنوان یک کد مخفی است که به شما اجازه می‌دهد بیتکوین‌های خود را دستکاری کرده و انتقال دهید. بنابراین، زمان و توجه کافی را برای ایجاد و ذخیره ایمن کلید خصوصی اختصاص دهید.

 • نگهداری کلید خصوصی

بهترین راه برای حفظ امنیت کلید خصوصی، استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری مانند Ledger یا Trezor است. این دستگاه‌ها، کلیدهای خصوصی شما را در یک محیط آفلاین ذخیره کرده و از آن‌ها در برابر حمله‌های آنلاین محافظت می‌کنند.

 • نگهداری کلید عمومی

کلید عمومی به‌عنوان آدرس کیف پول شما برای دریافت بیتکوین از دیگران استفاده می‌شود. این کلید را با دیگران به اشتراک می‌گذارید تا بتوانند بیت کوین را به آدرس کیف پول شما ارسال کنند.

 • تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول

پشتیبان‌گیری منظم از کیف پول بیت کوین برای محافظت در برابر از دست دادن اطلاعات یا خرابی دستگاه بسیار مهم است. اکثر کیف پول‌های نرم افزاری به شما امکان می‌دهند یک فایل پشتیبان تهیه کنید. از این ویژگی استفاده کنید و نسخه پشتیبان را در چندین مکان امن، ترجیحاً آفلاین یا در دستگاه‌های ذخیره سازی رمزگذاری شده ذخیره کنید.

انواع کیف پول بیت کوین

کیف پول بیتکوین، یکی از ابزارهای مهم جهت نگهداری و مدیریت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است که  به دو صورت متمرکز و غیرمتمرکز وجود دارد. در کیف پول متمرکز، کاربران اطلاعات خود را به یک سرویس‌دهنده ارائه می‌دهند و پلتفرم مذکور، مسئولیت نگهداری کلیدهای خصوصی برای دسترسی به ارزها را به عهده دارد. ولی در کیف پول غیرمتمرکز، کلیدهای خصوصی به طور محلی بر روی دستگاه کاربر ذخیره می‌شوند و کاربر مسئولیت حفظ امنیت آن‌ها را بر عهده دارد.سهولت استفاده، سطح حفاظت، تعداد ارزهای رمزنگاری شده موجود، فرمت کیف پول و برخی ویژگی‌های اضافی از معیارهای انتخاب یک برنامه کیف پول هستند.

کیف پول موبایلی
 • کیف پول بیت کوین نرم افزاری

برنامه‌های دیجیتالی هستند که می‌توانید به‌صورت رایگان روی کامپیوتر، تلفن همراه یا تبلت خود نصب کنید. کیف پول‌های نرم افزاری از‌جمله Exodus، Jaxx و Electrum به شما این امکان را می‌دهند که بیت کوین خود را در رایانه شخصی‌تان نگه دارید.

از آنجایی که ولت‌های نرم افزاری به اینترنت متصل می‌شوند، خطر هک وجود دارد، بنابراین به طور کلی توصیه می‌شود که مقادیر زیادی بیت کوین را در آن ذخیره نکنید

. اما خطر بزرگ‌تر این است که کلید خصوصی خود را گم کنید، لذا تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول خود و ذخیره رمز عبور در مکانی امن بسیار مهم است. اگر بهترین شیوه‌های مدیریت رمز عبور را دنبال کنید، ذخیره بیت کوین در یک کیف پول نرم افزاری ایمن است.

 • کیف پول بیت کوین دسکتاپ

کیف پول دسکتاپ برنامه‌ای است که باید روی رایانه شخصی نصب شود و تمام اطلاعات مربوط به ارز دیجیتال و کلیدهای خصوصی در حافظه رایانه کاربر ذخیره می‌شوند. کارشناسان به کاربران این نوع کیف پول توصیه می‌کنند با استفاده از احراز هویت دو مرحله‌ای و یک برنامه امنیتی، مراقبت‌های لازم را انجام دهند. کیف پول دسکتاپ به طور فعال در استیکینگ استفاده می‌شود.

 • کیف پول بیت کوین موبایلی

کیف پول‌های بیت کوین موبایل بر روی دستگاه تلفن همراه نصب می‌شوند و جایگزین کیف پول‌های دسکتاپ هستند. آن‌ها برای معاملات و خریدهای روزمره عالی هستند، زیرا دسترسی سریع به دارایی‌ها را فراهم می‌کنند. کارشناسان توصیه می‌کنند کیف پول رمزنگاری موبایل را با یک رمز عبور قوی رمزگذاری کنید و یک نسخه پشتیبان از فایل با داده‌های ورود تهیه کنید.

 • کیف پول بیت کوین تحت وب

کیف پول‌هایی هستند که از طریق مرورگر وب، بدون نصب هیچ نرم افزاری قابل دسترسی هستند و توسط یک ارائه دهنده خدمات شخص ثالث میزبانی می‌شوند.

این گزینه ذخیره سازی به اندازه کافی قابل اعتماد نیست و کاربران باید با استفاده از احراز هویت دو مرحله‌ای و رمزگذاری ضد فیشینگ به فکر محافظت از کیف پول‌های وب خود باشند.

از آنجا که بسیاری از کیف پول‌های آنلاین دارای اپلیکیشن‌های تلفن همراه نیز هستند، می‌توانید به بیت کوین خود در هر مکانی دسترسی داشته باشید.

یکی از اشکالات عمده کیف پول‌های آنلاین این است که به جای ذخیره کلیدهای خصوصی شما در دستگاه خود، ارائه دهندگان کیف پول آنلاین کلیدهای شما را به‌صورت آنلاین تولید و ذخیره می‌کنند. همچنین، اگر یک ارائه دهنده کیف پول آنلاین هک شود، ممکن است دارایی خود را برای همیشه از دست بدهید. هنگام انتخاب کیف پول آنلاین، ویژگی‌های امنیتی را با دقت بررسی کنید و از ذخیره مقادیر زیاد بیت کوین در وب خودداری کنید. Coinbase و MyEtherWallet از مشهورترین کیف پول‌های تحت وب هستند.

کیف پول سخت افزاری
 • کیف پول کاغذی

کیف پول‌های کاغذی حاوی کپی‌های فیزیکی کلیدهای عمومی و خصوصی شما هستند که به شکل کدهای QR چاپ شده‌اند. آن‌ها مانند کیف پول‌های سخت افزاری، امکان می‌دهند بیت کوین را آفلاین ذخیره کنید و به همین دلیل جایگزین ارزان‌تر برای کیف پول‌های سخت افزاری هستند.

از آنجایی که جفت کلید عمومی و خصوصی روی کاغذ نوشته می‌شود، تحویل دادن کاغذ به شخص دیگر شبیه به تحویل اسکناس نقدی است.

برای انتقال بیت کوین آن، کلید خصوصی چاپ شده روی کاغذ را برای امضای تراکنش باید اسکن کرد. این روش ذخیره سازی کاملاً ایمن است، زیرا ارز دیجیتال به طور قابل اعتمادی از سرقت و کلاهبرداری آنلاین محفوظ می‌شود.

 • کیف پول بیت کوین سرد

کیف پول‌های سخت افزاری تا حدودی شبیه درایوهای فلش هستند و به‌طور خاص برای ذخیره‌سازی امن ارزهای دیجیتال به‌صورت آفلاین طراحی شده‌اند. این دستگاه‌های فیزیکی به‌طور خودکار کلیدهای خصوصی و عمومی را تولید می‌کنند و کلیدهای خصوصی شما را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنند و امنیت بالایی را ارائه می‌دهند. آن‌ها ابزارهای مستقلی هستند که به اینترنت دسترسی ندارند و برای کاربرانی که قصد سرمایه گذاری طولانی مدت دارند مناسب می‌باشند. به عنوان نمونه از کیف پول‌های سخت افزاری می‌توان به لجر و ترزور اشاره کرد.

 • کیف پول‌های صرافی متمرکز

برای اغلب افرادی که تازه وارد دنیای ارزهای دیجیتال می‌شوند، صرافی‌های متمرکز به‌عنوان دروازه اولیه عمل می‌کنند. این پلتفرم‌ها می‌توانند خرید و فروش بیت کوین را به‌خصوص با ارزهای فیات ساده کنند.

با این حال، راحتی ارائه شده توسط CEX با خطرات واقعی مرتبط با کنترل و امنیت دارایی‌های دیجیتال شما همراه است.

از آنجا که صرافی، وجوه موجود در حساب شما را کنترل می‌کند، نه تنها دارایی شما در معرض خطر هک شدن یا ورشکستگی صرافی قرار دارد، بلکه باید برای برداشت بیت کوین خود مجوز بخواهید و مدت بیشتری برای برداشت منتظر بمانید و معمولاً هزینه تراکنش‌های بیشتری را برای برداشت پرداخت کنید.

چگونه یک کیف پول بلاک چین راه اندازی کنیم؟

راه اندازی کیف پول بلاکچین دات کام

کیف پول بلاک چین، مشهورترین ولت تحت وب بیت کوین است. کیف پول‌های تحت وب در بستری آنلاین اجرا می‌شوند و دسترسی به آن‌ها، تنها از طریق اتصال به اینترنت امکان پذیر است.

با وجود ‌اینکه، با هر دستگاهی به‌راحتی می‌توانید به این کیف پول‌ها دسترسی پیدا کنید، اما کلیدهای خصوصی شما به‌صورت آنلاین ذخیره می‌شوند. برای خرید، فروش و تراکنش ارزهای دیجیتال در بلاک چین به یک کیف پول نیاز دارید.

 Blockchain.comدارای کیف پول تحت وب، کیف پول iOS و کیف پول اندروید است. کیف پول بلاک چین دات کام ارزهای دیجیتال شما را ذخیره نمی‌کند، بلکه کلید‌های خصوصی شما را به‌صورت رمزنگاری‌شده نگه‌داری می‌کند.

در واقع، سایت بلاک چین کیف پول به دارایی شما دسترسی ندارد و صرفا آدرس جایی را که ارزهای شما در بلاک چین ذخیره شده‌اند، نگه می‌دارد. برای ساخت کیف پول بیت کوین در بلاکچین مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در کامپیوتر یا گوشی همراه خود به سایت Blockchain.com بروید و روی گزینه Get a Free Wallet یا Sign UP کلیک کرده و فرم ثبت نام را پر کنید.
 • یک آدرس ایمیل فعال و در دسترس را در فضای مشخص شده وارد کنید و یک رمز عبور قوی بدهید و تأیید کنید.
 • اگر کشور خود را به طور خودکار انتخاب نکرده اید، انتخاب کنید.
 • اطلاعات بخش رضایت را مرور کنید و وقتی کارتان تمام شد، کادر را تیک بزنید.
 • روی گزینه Create Wallet کلیک کنید.
 • یک پیام موفقیت آمیز روی صفحه و یک پیام دیگر با آدرس کیف پول جدید خود دریافت خواهید کرد که از شما می‌خواهد آدرس ایمیل خود را تایید کنید.
 • به صندوق ورودی ایمیلی که آدرس آن را وارد کرده‌اید، بروید. این ایمیل حاوی شناسه کیف پول بلاک‌‌‌‌‌چین (Wallet ID) شما است؛ یک کد عددی 32 رقمی که هر بار که وارد کیف پول خود می شوید به آن نیاز دارید. بنابراین مراقب باشید که شناسه خود را به خاطر بسپارید.
 • برای تایید آدرس ایمیل خود روی دکمه Yes, I Confirm This Is My Email Address کلیک کنید.
 • پس از تایید آدرس ایمیل خود، پنجره جدیدی با پیام موفقیت آمیز باز می‌شود. برای دسترسی به کیف پول بلاک چین، باید به صفحه اصلی (جایی که فرآیند را شروع کرده‌اید) بازگردید.

چگونه کیف پول بلاک چین خود را ایمن‌تر کنیم؟

کیف پول شما کلید تمام دارایی‌های رمزنگاری شما را در خود جای می‌دهد، بنابراین باید اقدامات خاصی را برای جلوگیری از هک یا سرقت انجام دهید.

اگر شخصی رمز عبور یا عبارت بازیابی شما را بدزدد، می‌تواند به کیف پول شما دسترسی داشته باشد و رمز ارز شما را جابجا کند. قبل از قرار دادن رمز ارزها در کیف پول خود، باید یک نسخه پشتیبان ایجاد کنید و سپس عبارت بازیابی خود را تایید نمایید.

توجه داشته باشید که اگر عبارت بازیابی کلید خصوصی مخفی خود را فراموش کنید، دیگر نمی‌توانید به کیف پول خود با تمام رمزهای موجود در آن دسترسی پیدا کنید.

برای ایمن سازی بیشتر کیف پول خود، مطمئن شوید که آدرس ایمیل خود را تایید کرده و یک نسخه پشتیبان از کیف پول‌تان تهیه کنید. همچنین باید احراز هویت دو مرحله‌ای (2FA) را فعال کنید و هرگز رمز عبور Blockchain.com یا کلید کیف پول خود را برای شخص ثالث فاش نکنید.

بک‌‌‌‌‌آپ‌‌‌‌‌گرفتن از کیف پول بلاک چین

صرف نظر از نوع کیف پولی که انتخاب می‌کنید، تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول بسیار مهم است. پشتیبان‌گیری از کیف پول تضمین می‌کند که در صورت گم شدن، آسیب دیدن یا سرقت دستگاه، می‌توانید دارایی‌های خود را بازیابی کنید. فرآیند تهیه نسخه پشتیبان کیف پول بلاک‌چین شامل مراحل زیر می‌باشد:

 1. پس از ورود به کیف پول بلاک چین، عبارت Security Center را پیدا کنید.
 2. روی گزینه Backup My Funds کلیک کنید.
 3. کیف پول Blockchain.com هر بار یک عبارت 12 کلمه‌ای را به شما نشان می‌دهد. عبارت را یادداشت کنید و روی بعدی ضربه بزنید و آن را یادداشت کنید. دقت کنید که نوشتن کلمات به ترتیب صحیح بسیار مهم است.
 4. اکنون کیف پول Blockchain.com از شما می‌خواهد که چهار کلمه از کلمات یادداشت شده را تایپ کنید. به عنوان مثال، از شما می‌خواهد که کلمه اول، کلمه چهارم و کلمه نهم را تایپ کنید.
 5. در نهایت با مشاهده تیک سبز رنگ در کنار قسمت بک‌آپ، تهیه نسخه پشتیبان با موفقیت انجام شده است.
پشتیبان‌گیری از کیف پول بیت کوین

هزینه کیف پول‌های بیت کوین آنلاین چقدر است؟

برای راه‌اندازی کیف پول‌های آنلاین و نرم افزاری یا دسترسی به آن‌ها نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای ندارید. با این حال، برخی از این کیف پول‌ها ممکن است هنگام ارسال یا دریافت بیت کوین، هزینه تراکنش‌های کمی را دریافت کنند.

بسته به کیف پول یا روش پرداخت‌تان، ممکن است بتوانید این کارمزد را خودتان تنظیم کنید، اما در نظر داشته باشید که اگر کارمزد را خیلی کم تعیین کنید، ممکن است تکمیل تراکنش‌هایتان بیشتر طول بکشد.

چگونه بیت کوین را در کیف پول خود قرار دهیم؟

بیت کوین را از یک صرافی ارز دیجیتال خریداری کنید، سپس آن را به ولت خود انتقال دهید. صرافی‌های آنلاین ارزهای دیجیتال درست مانند کارگزاران سهام آنلاین کار می‌کنند، باید یک حساب بانکی را به حساب صرافی خود متصل کنید تا بتوانید خرید اولیه را انجام دهید.

وقتی بیت کوین شما در حساب صرافی شما ظاهر شد، به گزینه انتقال آن به کیف پول بروید، سپس آدرس عمومی کیف پول خود و مقدار بیت کوینی را که می‌خواهید در آنجا قرار دهید وارد کنید. بیت کوین باید بلافاصله پس از کلیک روی دکمه انتقال در کیف پول شما ظاهر شود.

کلام آخر

در این مطلب، راهنمای جامعی در مورد نحوه ایجاد کیف پول بیت کوین در بلاک چین به شما ارائه دادیم تا به شما کمک کنیم کنترل دارایی‌های دیجیتال خود را در دست بگیرید.

با پیروی از این راهنمای گام به گام، می‌توانید یک کیف پول مناسب انتخاب کنید، کلیدهای خصوصی و عمومی تولید کنید و اقدامات امنیتی لازم را برای محافظت از بیت کوین خود انجام دهید. به یاد داشته باشید که به طور مرتب از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و در برابر تهدیدات احتمالی هوشیار باشید.

با داشتن کیف پول بیت کوینی که در اختیار دارید، می‌توانید با اطمینان در دنیای ارزهای دیجیتال فعالیت کنید. اگر علاقمند هستید بیشتر با حوزه کریپتوکارنسی‌ آشنا شوید، می‌توانید دوره ارز دیجیتال در تبریز دکتر استقامت را مشاهده کنید. تمامی مباحث این مقاله به صورت 0 تا 100 به همراه مطالب دیگر با بیان شیوای دکتر استقامت برای شما در دوره ارز دیجیتال به صورت رایگان گنجانده شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *